Az elmúlt hetek nyilatkozataiból arra lehetett következtetni, hogy beadja a derekát a kormány, és a kedvező piaci hangulatban meglépi a devizakötvény kibocsátást, ám Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hétvégi nyilatkozata ennek homlokegyenest ellentmond. Szerinte ugyanis nem szabad még egyszer devizában eladósítani az országot, amihez hozzátette, hogy idén is megoldotta Magyarország a lejáró devizaadósság, forintkötvényből való megújítását.
Pár problémát viszont felvet ez a helyzet. Idén ugyanis 547 milliárd forint (2 milliárd euró) devizakötvény kamat és tőketörlesztése volt esedékes, ezt a nyár után tapasztalható kedvező piaci hangulatban könnyen tudta fedezni az ÁKK a forintkötvény többletkibocsátásokból.
Jövőre viszont már mintegy háromszor ekkora mértékű, 1454 milliárd forint (5 milliárd euró) devizaadósság jár le. Ha ezt a forrást mind forintkötvényből kívánja behozni az adósságkezelő, akkor 70 százalékkal több állampapírt kell kibocsátani. Ez nyomás alá helyezné a forintkötvény-piacot, ami hozamemelkedést is hozhat, de a forintpiacon is megnőne a kínálat, így a hazai deviza is megsínylené az akciót. Arról nem is beszélve, hogy a forint kötvények még így is bő 1,5-2 százalékponttal magasabb kamatterhet rónak a költségvetésre, ami a költségvetés helyzetét is rontja.
Persze a devizaadósság törlesztésére rendelkezésre áll a jövőre is várhatóan 1,5 milliárd euró körüli folyó fizetési mérleg többlet valamint a kormány MNB-nél levő devizabetéte. Utóbbihoz már idén is részben hozzányúlt a kormány. EU/IMF-hitelkerethez is nyúlhatna Magyarország, de most úgy tűnik, hogy nem születik megállapodás, de ha igen, akkor is többször jelezte a kormány, hogy azt nem kívánja lehívni. Ezen felül nem zárható ki, hogy a Magyar Nemzeti Bank, a márciusi vezető csere után úgynevezett nem-konvencionális eszközökhöz nyúl, ami a devizatartalék szintjét is érintheti. A piac azonban várhatóan nem reagálna túl jól a hasonló lépésekre, így a forint állampapírpiac is nyomás alá kerülhet.
Összességében tehát elméletben valóban megkerülhető lenne egy devizakötvény kibocsátás vagy EU/IMF-hitelkeret. Ennek ára azonban egy tartósan és szignifikánsan magasabb kamatteher az elkövetkező évekre, érezhetően gyengébb forint és a piacnak kiszolgáltatottabb állampapír piac.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.