A Dr. Gáspár Pál Közgazdaságtudományi Emlékalapítvány által rendezett Bankok Magyarországon - 2012 című konferencián a kutató kifejtette: nehéz elképzelni, hogy milyen hatást fog kiváltani a bankok részéről a kormány mostani magatartása, amellyel felrúgta a bankszövetséggel 2011 decemberében kötött megállapodást. Úgy vélte, hogy valószínűleg folytatódni fog a forráskivonás és a hitelszűkítés. A kérdés, hogy ez a hitelezés későbbi beindítására vagy "a rendezett visszavonulásra" való felkészülést jelenti-e - tette hozzá.
A tavalyi megállapodás lényege az volt, hogy a kormány ígéretet tett a banki különadó fokozatos kivezetésére, cserébe a bankok vállalták a hitelezési aktivitás növelését. E helyett a kormány az idén nyáron döntött a tranzakciós illeték bevezetéséről majd a mértékének a növeléséről, továbbá úgy határozott, hogy nem felezi a bankadót, sőt ezen a szinten befagyasztja azt - emlékeztetett a szakember. Véleménye szerint ez durva visszavonulást jelent abból az irányból, hogy a bankrendszerrel való kiegyezés talán segít megoldani a magyar gazdaság súlyos növekedési problémáját.
Várhegyi Éva szerint a tranzakciós illeték legnagyobb hibája, hogy a nagyvállalati körből más országokba fognak elmenni a számlatranzakciókkal az ügyfelek, és ezzel súlyos jutalékbevételtől fosztják meg a magyar bankokat. A bankadó továbbélésének a hatása pedig, hogy ez nem hárítható át, vagyis közvetlen veszteséget okoz a bankszektornak. Mindez erősítheti azt a tulajdonosi motivációt, hogy takarékra kell állítani a magyarországi működést.
A kutató szerint nem segíti a hitelezési hajlandóságot az sem, hogy miközben Magyarországon tartós probléma a lakossági megtakarítások alacsony szintje, a kormány lakossági kötvénykibocsátása ebben a helyzetben kiszorítja a bankokat a betétpiacról.
Úgy vélte, hogy a bankok a szokásos módon alkalmazkodhatnak a feltételekhez, egyebek közt költségcsökkentéssel, létszámleépítéssel, hálózatszűkítéssel reagálhatnak, továbbá folytatódik az ügyfélforrásra alapozott üzleti stratégia és a veszteségek kompenzálása a magas kamatmarzsokkal. Kérdés, hogy az összehúzódás mellett milyen mértékben, illetve módon megy végbe a piacról való kivonulás. Valószínűsíthető a fiókteleppé minősítés, ami már részben megindult, illetve másik mód lehet a részlegek, üzletágak leválasztása, eladása.
A Pénzügykutató szakembere nagy problémának látja, hogy a hitelrendszer nem tudja támogatni a gazdaság növekedésének beindulását, sőt egyfajta ellentétes hatást kiváltva, felerősíti a gazdaság összehúzódását és ezzel tartós recessziót idézhet elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.