Január végén már a 40 milliót is meghaladta a magánkézben lévő cégek száma Kínában, jelenleg mintegy 40,6 millió ilyen vállalkozás van a kelet-ázsiai országban - derül ki az állami ipari és kereskedelmi felügyelet (SAIC) friss adataiból. Ez egy év alatt több mint 10 százalékos növekedést jelent, az általános világgazdasági körülmények romlása és a kínai gazdaság lassulása ellenére is.
A magánvállalkozások az összes vállalat több mint 70 százalékát adják, a bruttó hazai terméknek pedig több mint 60 százalékát állítják elő. A cégek 80 millió kínai ember számára biztosítanak munkát és mintegy kétezer milliárd jüan (70 ezer milliárd forint) értékű össztőkével rendelkeznek - áll a statisztikákban.
A SAIC adataiból kiderül: a magánkézben lévő vállalkozások mintegy 90 százaléka a szolgáltatási szektorban és csupán 8 százalékuk működik az iparban, 2 százalék pedig a mezőgazdaságban tevékenykedők aránya.
A magánvállalkozások száma a "reform és nyitás" politikájának meghirdetése óta éves szinten több mint 18 százalékkal nő a kelet-ázsiai országban: 1978-ban még csupán 140 ezer magántulajdonban lévő cég volt bejegyezve, 2004-ben számuk 23,5 millióra rúgott.
A privát vállalatok ugyanakkor továbbra sincsenek könnyű helyzetben: azokat az állami kézben lévő társaikkal való egyenlőtlen verseny, a bérek és munkaköltségek folytonos emelkedése és a szűk hitelfelvételi lehetőségek is sújtja. Helyzetük segítése és a monopóliumok megtörése, a tulajdonosi struktúrák újragondolása, a közforrásokhoz való egyenlőbb hozzáférés biztosítása az új kínai vezetés egyik legnehezebb feladata lesz.
Komoly gondot okozhat a jövőben az is, hogy a magánvállalatok nem innovatívak, nagyban függnek állami kézben lévő és külföldi versenytársaiktól, fennmaradásukat többnyire azok technológiájának átvételével biztosítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.