A szakembernek mindazonáltal megjegyzi: a budapesti beszélgetései alapján a forintárfolyam lehet a legnagyobb kockázat. Nem véletlenek Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György megjegyzései a gyengébb forintról – még akkor sem, ha ezeknek élén utóbb tompítottak. Úgy tűnik, hogy a kormány is megosztott azt illetően, hogy miként lehetne a forintárfolyamon keresztül lendületet adni a gazdasági növekedésnek. Varga Mihály és mások úgy vélik, hogy a háztartások mérlegére gyakorolt negatív hatás erőteljesebb, mint az export versenyképességének a leértékelésből származó javulása. Matolcsy és Orbán ezzel szemben a leértékelés mellett van. Ők úgy érvelhetnek, hogy a túlzottdeficit-eljárással, a devizakötvény-kibocsátással, az új konvergenciajelentéssel és a reformokkal kapcsolatos pozitív hírek minimalizálják a kontrollálhatatlan leértékelődés kockázatát, így – feltehetően Matocsyval az MNB élén – sikerülhet kissé gyengíteni a forintot. A háztartások mérlege ezután az új állami tulajdonú pénzintézeteket felhasználva „kitisztítható”: olcsó forint-jelzáloghiteleket, valamint – az év második felében, de a választások előtt mindenképpen – új eszközöket kínálva. Rövid távon ez megnyugtathatja a piacot, bár azon az áron, hogy a szóban forgó pénzintézeteknek hosszú távú mérlegproblémákat okoz. A piac az MNB-től várható posztmodern lépések következményei közül rövid távon az árfolyamot tekinti a legsúlyosabb kockázat forrásának – véli Montalto.
Ha Matolcsy lesz is az MNB elnöke, egyelőre messze nem nyilvánvaló, ki veszi át a gazdasági tárcát. A sajtóban Varga Mihály neve is felmerült, aki feltehetően csak akkor fogadja el a „fontos pozíciót”, ha a saját, konzervatívabb („ortodox”) álláspontjához közelebb álló gazdaságpolitikát kell képviselnie. Éppen emiatt egyelőre nem látjuk, miként lehetne ő a gazdasági miniszter – hangsúlyozza Montalto.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.