A forint pozitívan reagált a hírre: az euró árfolyama, amely kedden reggel 292,5 forint magasságában járt, estére 290 környékére süllyedt, és itt mozgott szerda délben is. Javult az ország kockázati megítélése is, a magyar CDS-felár kedden 4 bázisponttal, 289 pontra süllyedt.
Összehasonlításképpen: Törökország, amelynek adósbesorolása a Moody’snál Magyarországhoz hasonlóan egy osztályzattal a befektetési szint alatt (azaz a bóvli kategóriában van), január 8-án bocsátott ki 10 éves dollárkötvényeket, a megfelelő lejáratú amerikai papírokét 160 bázisponttal meghaladó hozam mellett.
Az Államadósság Kezelő Központ január 14-én jelentette be, hogy 4-4,5 milliárd euró értékben tervez 2013-ban devizakötvény-kibocsátást, hogy refinanszírozni tudja az idén lejáró, mintegy 5,1 milliárd euró összegben lejáró devizaadósságot. Magyarország 2013-as finanszírozási igénye a régióban a legnagyobb, a Moody’s becslése szerint a GDP nagyjából 19 százalékára rúg.
Nagy mondások
Iryna Ivaschenko, az IMF budapesti képviselője egy keddi konferencián kiemelte: Magyarország hatalmas hasznot húzott a „globális likviditás-áradatból”, de az ország továbbra is ki van téve a befektetői hangulat hirtelen megváltozásának.
Nicholas Spiro, a londoni központú Spiro Sovereign Strategy igazgatója azt írta ügyfeleinek: „a Magyarországgal kapcsolatos hangulat ingája a paranoiától az elégedettség felé mozdult el".
Az, hogy Magyarország a nemzetközi kötvénypiacon is képes volt forrást bevonni, pozitív hír, és a forintkötvény-kibocsátásokra nehezedő nyomást is csökkenti – idézi a Bloomberg Esther Law-t, a Société Générale stratégáját.
Euróra váltották a dollárt
Az idei devizakibocsátási terv kicsit több mint fele teljesült a keddi dollárkötvény kibocsátással – mondta Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettese szerdán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
A vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a befolyt összeget átváltották euróra - ez 2,5 milliárd eurót jelent - vagyis a teljes cash-flowját mostantól a magyar állam euróban fogja felvenni.
Arra a kérdésre, hogy miért nem euróban bocsátotta ki az ÁKK a kötvényeket, Borbély László András elmondta: azt érdemes megnézni, hogy az adott időszakban melyik piacon van a legtöbb pénz, befektetői szándék, és hol lehet a legjobb hozamokat elérni. A vezérigazgató-helyettes kifejtette: jelenleg leginkább az amerikai befektetési alapok vannak kiéhezve arra, hogy nem amerikai állampapírokat is vásároljanak, mivel az amerikai állampapírhozamok rendkívül alacsonyak. „Ezért ők szívesen vásárolnak nagyobb kockázatú, de magasabb hozamú állampapírokat.”
Dollárkötvények tengerentúl és itthon
Mi lesz a dollárban kibocsátott kötvények hozamaival, ha az amerikai központi bank leállítja kötvényvásárlásait? – teszi fel a kérdést Orbán Gábor, az AEGON Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. kötvényüzletág-vezetője.
Orbán Gábor dolgozata itt olvasható.
Államadósság: (majdnem) csúcs ez az adat
A központi költségvetés bruttó adóssága január 31-én 21 187,8 milliárd forint volt, ez 467,7 milliárd forinttal több, mint a 2012 végi. Ez minden idők második legnagyobb hó végi adata, a rekordot a 2011. novemberi 21 426,1 milliárd forint tartja.
Az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint a forintadósság – döntően a diszkont kincstárjegyek és a lakossági állampapírok volumenének megugrása miatt – több mint 403,9 milliárd forinttal, 12 446,3 milliárd forintra nőtt 2012. december végéhez képest, a devizaadósság 110,1 milliárd forinttal, 8436,7 milliárd forintra emelkedett. Az utóbbi kategóriában szereplő IMF-EU nemzetközi hitelcsomagból az ország törlesztett: ebben a sorban 2012 végén 2154,1 milliárd forint állt, január végén pedig 1979,5 milliárd forint. Az egyéb kötelezettségek összege csökkent: 73,3 milliárd forinttal, 277,8 milliárd forintra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.