Noha az a politika "elvben helyes", azt kell megállapítania, hogy ez már "határokba ütközött". A Spiegel Online szerint Barroso nyilatkozatának hátterében valószínűleg azok a deficitszámok állnak, amelyeket az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hozott hétfőn nyilvánosságra.
Eszerint az EU 22 tagállama 2012-ben összesen 576 milliárd eurónyi adósságot halmozott fel. A drasztikus takarékossági programok pedig számos országban ezen semmit sem változtatott, éppen ellenkezőleg.
A csökkentések gyakran élezik is a költségvetési problémákat, mert elfojtják a növekedést, - hangoztatja az egyik elmélet. Európa déli országaiban ezért van heves ellenállás a takarékossági politikával szemben.
Barroso ezért most arra utal, az Európai Bizottság a válság sújtotta országoknak több időt adhatna ahhoz, hogy a GDP 3 százaléka alá szorítsák le a deficitjüket.
Mindenekelőtt a GDP 10 százalékának megfelelő deficitű Spanyolország és Görögország van ettől messzire. Franciaország is a GDP 4,8 százalékának megfelelő deficitjével jelentősen több adósságot halmoz fel, mint amennyi megengedett. Elvileg persze tovább kell csökkenteniük (ezen) államoknak a hiányt - véli Barroso. "Ám beszélhetnénk arról, hogy ez milyen gyorsan történjék" – tette hozzá. Ezzel pedig az Európai Bizottság elnöke a válság sújtotta államoknak nem titkoltan újabb engedményeket tenne - írja a Spiegel Online.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.