Az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2012-ben a GDP -2,1 százaléka (-584 milliárd forint) volt. 2012 negyedik negyedévében az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP -3 százalékát tette ki, ez -229 milliárd forintnak felel meg.
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2012 végén a GDP 79,2 százaléka volt (22 381 milliárd forint). A negyedik negyedévben a nettó hiteltörlesztés 102 milliárd forinttal csökkentette, miközben a forint gyengülése 278 milliárd forinttal növelte az adósságállományt. Az államháztartás nettó tartozása (17153 milliárd forint) a GDP 60,7 százalékát tette ki 2012 végén.
2012 negyedik negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 309 milliárd forint volt. A szektor pénzügyi eszközei közül jelentősen csökkentek a jegybanknál elhelyezett betétek. A kötelezettségek mérséklődésében a külföldről felvett hitelek törlesztése és a külfölddel szembeni egyéb tartozások csökkenése játszott szerepet, amit az állampapír-kibocsátás részben ellensúlyozott.
A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képessége 70 milliárd forint volt a negyedik negyedévben. Pénzügyi eszközeik közül jelentősen csökkentek betéteik és a vállalati szektornak nyújtott hiteleik, ezzel párhuzamosan kötelezettségeik is csökkentek, elsősorban a hosszú lejáratú értékpapírok és -hitelek, valamint az adótartozások terén.
A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási képessége 10 milliárd forint volt. Eszközeik közül adójellegű követeléseik növekedtek, miközben kötelezettségeik is növekedést mutattak, elsősorban a rövid lejáratú hitelek és a szállítói tartozások állományát tekintve.
A háztartások nettó finanszírozási képessége 2012-ben a GDP 5,3 százaléka (1502 milliárd forint) volt. 2012 negyedik negyedévében a háztartások nettó finanszírozási képessége (544 milliárd forint) a negyedéves GDP 7,1 százalékát tette ki.
2012 negyedik negyedévében a pénzügyi eszközök növekedésének hátterében a forint készpénz és forint betétek, a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok és a befektetési jegyek tranzakcióból eredő növekedése állt, amit a külföldi részesedések és a hitelintézeti értékpapírok tranzakcióból eredően, részben csökkentettek. A kötelezettségek csökkenésében a devizahitelek törlesztése játszott jelentős szerepet, amit részben ellensúlyozott az egyéb kötelezettségek tranzakcióból fakadó növekedése.
A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2012-ben a GDP 2,7 százaléka volt (766 milliárd forint). A negyedik negyedéves finanszírozási képesség a negyedéves GDP 2,8 százalékát érte el (213 milliárd forint).
A negyedik negyedévben a nem pénzügyi vállalatok eszközeik közül forintbetéteiket, rövid lejáratú hiteleiket, valamint külföldi részesedéseiket növelték, miközben devizabetéteiket, hosszú lejáratú hiteleiket és egyéb követeléseiket csökkentették. A kötelezettségek esetében a hosszú lejáratú hitelek és a külföldi részesedések számottevően növekedtek tranzakcióból eredően, míg a rövid lejáratú hitelek és az egyéb tartozások csökkentek.
A külföld nettó finanszírozási képessége (lényegében a nemzetgazdaság finanszírozási igénye) 2012-ben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP -5,1 százalékát tette ki (-1454 milliárd forint). A negyedik negyedévben a külföld finanszírozási képessége a negyedéves GDP -6,1 százaléka volt (-471 milliárd forint).
A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül tulajdonosi követeléseiket növelték, ugyanakkor tranzakcióból eredően csökkenés mutatkozik devizabetéteik, nem részvény értékpapírjaik, hiteleik, valamint egyéb követeléseik tekintetében. A tartozások közül tranzakcióból eredően a devizabetétek, a rövid lejáratú hitelek és a tulajdonosi tartozások növekedtek, miközben a nem részvény értékpapírok, a hosszú lejáratú hitelek és egyéb tartozások csökkentek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.