Most az történt, aminek nem lett volna megtörténnie - írta a Handelsblatt , a német üzleti körök lapja az amerikai Federal Reserve azon döntéséről, amely az amerikai gazdaságélénkítő mennyiségi monetáris lazító program havi 85 milliárd dolláros keretösszegének fenntartására vonatkozott.
Júniusban Ben Bernanke, a Fed elnöke annyira bizakodó volt az amerikai gazdasági növekedést illetően, hogy kilátásba helyezte a konjunktúra élénkítésére a havi dollármilliárdokba kerülő kötvényvásárlások mennyiségének csökkentését, amennyiben a konjunktúra továbbra is úgy alakul, ahogy azt remélik.
És a piacok a jelek szerint igazat adtak a prognosztizált kommunikációs stratégiának. Világszerte csökkentek a részvénykurzusok Bernanke júniusi jelzése óta. Estek a kötvények hozamai, az olyan országok valutái, mint Brazília és India pedig alaposan gyengültek. Már a Fed elnökének kis utalása is mozgatja a piacokat.
A befektetők pedig világszerte a „szaván fogták” Bernankét - írta a továbbiakban a Handelsblatt. - , és a Fed szerdai pénzpolitikai tanácskozásától a kötvényvásárlás csökkentését várták.
Ám bosszantó módon Bernanke júniusi nyilatkozatai óta az amerikai konjunktúra nem úgy alakult, ahogy ebben reménykedett. És ezért kellett neki egy hátra szaltót tennie. A kamatláb-növelése ismét tovább halasztódik. A Fed pedig továbbra is havonta 85 milliárd dollárnyi értékben vásárol kötvényeket - írja a német üzleti körök lapja, amely úgy véli, ha a világ leghatalmasabb jegybankára nincs abban a helyzetben, hogy a konjunktúra alakulását három hónapra előre bizonyos fokig képes legyen prognosztizálni, akkor ez árt az egész brancs reputációjának.
A Süddeutsche Zeitung annak a véleményének adott hangot, hogy a Fed nyilvánvalóan nem tartja elég robosztusnak az amerikai gazdaságot ahhoz, hogy az eddigi mennyiségű pénzinjekciók nélkül meg tudjon lenni.
Az amerikai jegybank ezért legalább addig tartani fogja magát az alacsony irányadó kamathoz, amíg a munkanélküliségi ráta meghaladja a 6,5 százalékot. Augusztusban ez a ráta 7,3 százalék volt. A 17 Fed-jegybankár közül 12 véleménye szerint 2015 a megfelelő időpont az alapkamat növelésére.
A BBC News brit tévé idézte Kelly Teoh szakértőt, aki az IG Markets részéről úgy vélte, hogy a Fed döntéséből a feltörekvő piacok profitálnak majd a legtöbbet. Ám mindjárt hozzátette: "Nem gondolom, hogy jó dolog az, ha folytonosan ösztönzést kapnak a piacok. Azt láttuk ugyanis májusban - amikor a Fed először szólt a monetáris lazító program megcsappanásának lehetőségéről -, hogy mennyire hevesek lehetnek az eladások".
A brit tévé ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, amikor az év elején várakozások kaptak lábra a Fed mennyiségi lazító programjának várható változásával kapcsolatban, a feltörekvő piacokon erőteljes eladások kezdődtek, ugyanis a befektetők elkezdték kivonni a pénzüket egy-egy ottani országból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.