Az államháztartás nettó finanszírozási képessége a 2013 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP -2,3 százaléka (-659 milliárd forint) volt. 2013 második negyedévében az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP -1,6 százalékát tette ki (-115 milliárd forintot). Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2013 második negyedévének végén a GDP 81,1 százaléka volt (23249 milliárd forint), jelentette a Magyar Nemzeti Bank.
Az adósság a második negyedévben 98 milliárd forinttal csökkent, ami 216 milliárd forintnyi nettó hitelfelvétel és a forint 314 milliárd forintos erősödésének egyenlegeként alakult ki. Az államháztartás nettó tartozása (17666 milliárd forint) a GDP 61,6 százalékát tette ki 2013 második negyedévének végén.
2013 második negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 772 milliárd forint volt. A szektor pénzügyi eszközei közül elsősorban a vállalatokkal és a külfölddel szembeni egyéb követelések növekedtek jelentős mértékben, számottevő csökkenés csak a rövid lejáratú hiteleken mutatkozott. A kötelezettségek közül jelentősen növekedett a központi kormányzat hosszú lejáratú értékpapír- és hitelállománya, amiben kiemelkedő szerepet játszott a második negyedévben lezajlott önkormányzati adósságátvállalás, emellett nagymértékű állampapír-kibocsátás is történt.
A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képessége 568 milliárd forint volt a második negyedévben. Pénzügyi eszközeik közül számottevően csökkentek a hitelintézeteknél elhelyezett betéteik, kötelezettségeik alakulását pedig az adósságátvállalás határozta meg, aminek következtében jelentősen csökkent hosszú lejáratú értékpapír-állományuk és hiteltartozásuk.
A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási képessége 89 milliárd forint volt. Eszközeik közül a folyószámla betétek és a háztartásokkal szembeni adóköveteléseik növekedtek, kötelezettségeik közül a rövid lejáratú hiteltartozások csökkentek elsősorban.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2013 második negyedévével záruló négy negyedévben a GDP 5,5 százaléka (1576 milliárd forint) volt. 2013 második negyedévében a háztartások nettó finanszírozási képessége (383 milliárd forint) a negyedéves GDP 5,3 százalékát tette ki.
2013 második negyedévében a háztartások pénzügyi eszközeik közül a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok és a befektetési jegyek állományát növelték számottevően. Növekedés volt tapasztalható továbbá a készpénz, a folyószámla betétek és az egyéb követelések tekintetében, miközben tranzakcióból eredően az egyéb betétek jelentősen visszaestek. A kötelezettségek csökkenése mögött elsősorban a devizahitelek törlesztése állt.
A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2013 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 3,4 százaléka volt (985 milliárd forint). A második negyedéves nettó finanszírozási képesség a negyedéves GDP 3,8 százalékát érte el (274 milliárd forint).
A második negyedévben a nem pénzügyi vállalatok eszköz oldalon a folyószámla betéteiket, a rövid lejáratú hiteleiket, nem tőzsdei részvényeiket és egyéb követeléseiket növelték, míg egyéb betéteiket és hosszú lejáratú hiteleiket csökkentették. A kötelezettségek közül tranzakcióból eredően a külföldről felvett hitelek és az egyéb tartozások növekedtek számottevően, miközben az egyéb monetáris intézményektől felvett hitelek és a külföldi részesedések csökkenést mutattak.
A külföld nettó finanszírozási képessége (lényegében a nemzetgazdaság finanszírozási igénye) 2013 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP -7,5 százalékát tette ki (-2159 milliárd forint). A második negyedévben a külföld finanszírozási képessége a negyedéves GDP -9,0 százaléka volt (-657 milliárd forint).
A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül nem részvény értékpapírjaikat, rövid lejáratú hiteleiket, nem tőzsdei részvényeiket és egyéb követeléseiket növelték, ugyanakkor jelentős csökkenés mutatkozik az egyéb betétek, a pénzügyi derivatívákkal kapcsolatos tranzakciók, a hosszú lejáratú hitelek, valamint az egyéb tulajdonosi követelések esetében. A tartozások közül tranzakcióból eredően elsősorban a rövid lejáratú értékpapírok, a nem tőzsdei részvények és az egyéb tartozások növekedtek, miközben csökkenés volt megfigyelhető a folyószámla betétek, a hosszú lejáratú értékpapírok és a hosszú lejáratú hitelek tekintetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.