Heteken, de akár napokon belül létrejöhet a megállapodás a jövő évi minimálbérről és a garantált bérminimumról, nem kizárt, hogy a felek már a Versenyszféra Konzultációs Fórumának (VKF) keddi ülésén megegyeznek.
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára egy pénteki rendezvényen kijelentette: a legutóbbi, múlt csütörtöki megbeszélésen közeledtek az álláspontok az emelés mértékéről. A munkaadók 2,4, míg a munkavállalók 5,4 százalékos emelési javaslattal indították az egyeztetést, ám elképzelhető, hogy a jövő héten már megegyezés születhet a kérdésben – mondta az államtitkár. Czomba Sándor korában is közölte: a bértárgyalások legkésőbb december elejéig lezárulnak.
Jelenleg a jövő évre prognosztizált inflációs mérték 2,4 százaléknyi. Ha a felek év végéig csak ennyiben tudnak megegyezni, akkor is átlépi a minimálbér összege a 100 ezer forintot. Ez valószínűleg megtörténik, a munkáltatók ugyanis elfogadnának egy 2,4 százalékos emelést. Nem kizárt, hogy adott esetben többet is.
„Az infláció mértékéig véleményem szerint el lehet menni az emelésnél, a kérdés az, hogy efelett mennyivel lehet emelni” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára lapunknak hozzátette: a 2,4 százalékot meghaladó emelés már a reálpozíció javulását jelenti.
„Óvatosan kell azonban eljárni, mert a jövő évben – az ideivel ellentétben – már semmiféle kompenzáció nem segíti a vállalkozásokat, és számolni kell azzal is, hogy az emelésnek komoly kihatása lesz a költségvetésre is, különösen a pedagógusok megváltozott bérszámítása miatt” – tette hozzá Dávid Ferenc.
A szakszervezeti elképzelések eleinte meglehetősen nagymértékű emelésről indultak. Az MSZOSZ Szövetségi Tanácsa októberben a kötelező legkisebb munkabér és a bérminimum 6 százalékos, valamint a keresetek 4,5 százalékos növekedését tartotta szükségesnek. Közölte álláspontját akkor a Liga is, amely a minimálbért és a garantált bérminimumot illetően egyaránt bruttó 5,5 százalékos javaslattal állt elő. A szakszervezeti álláspont azóta sem sokat változott, a munkavállalói oldal jelenleg egységesen 5,4 százalékos növelést szeretne elérni.
A szakszervezetek a korábbi évek emelései alapján is többször rámutattak: az a nettó kifizetéseken nem, vagy csak alig volt érezhető. A minimálbér nettó összege jelenleg 64 190 forint, amely 5,3 százalékos növekedést jelent a tavalyihoz képest. 2012-ben azonban a bruttó legkisebb bér 19,2 százalékkal nőtt, ám az adóváltozások miatt a nettó csupán 0,5 százalékkal emelkedett, akkor 60 195 forint lett a minimálbér.
Csak a kompenzáció harmada kellett
Idén márciustól igényelhették a 11, leginkább veszélyeztetett ágazat munkaadói a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének költségeit fedező állami támogatást, amelyet a tavalyi VKF-megállapodás értelmében kaptak. A támogatás alapját az adott vállalkozás statisztikai állományi létszáma képezte, támogatás járt minden dolgozó után, akinek alapbére nem érte el az idei bérminimumokat, vagyis a 98 ezer, szakképzetteknek a 114 ezer forintot. A teljes érintetti kör kompenzációjára mintegy 10 milliárd forintot szánt a költségvetésből a kormány, ám ennek csak hozzávetőleg harmadát igényelték az érintett vállalkozói körből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.