BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Küszöbön a megegyezés a minimálbérről

Napokon belül megszülethet a megegyezés a jövő évi minimálbérekről, a legkisebb bér 2014-ben biztosan átlépi a bruttó 100 ezer forintot. A megállapodás a reálpozíciót is javíthatja

Heteken, de akár napokon belül létrejöhet a megállapodás a jövő évi minimálbérről és a garantált bérminimumról, nem kizárt, hogy a felek már a Versenyszféra Konzultációs Fórumának (VKF) keddi ülésén megegyeznek.

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára egy pénteki rendezvényen kijelentette: a legutóbbi, múlt csütörtöki megbeszélésen közeledtek az álláspontok az emelés mértékéről. A munkaadók 2,4, míg a munkavállalók 5,4 százalékos emelési javaslattal indították az egyeztetést, ám elképzelhető, hogy a jövő héten már megegyezés születhet a kérdésben – mondta az államtitkár. Czomba Sándor korában is közölte: a bértárgyalások legkésőbb december elejéig lezárulnak.
Jelenleg a jövő évre prognosztizált inflációs mérték 2,4 százaléknyi. Ha a felek év végéig csak ennyiben tudnak megegyezni, akkor is átlépi a minimálbér összege a 100 ezer forintot. Ez valószínűleg megtörténik, a munkáltatók ugyanis elfogadnának egy 2,4 százalékos emelést. Nem kizárt, hogy adott esetben többet is.

„Az infláció mértékéig véleményem szerint el lehet menni az emelésnél, a kérdés az, hogy efelett mennyivel lehet emelni” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára lapunknak hozzátette: a 2,4 százalékot meghaladó emelés már a reálpozíció javulását jelenti.
„Óvatosan kell azonban eljárni, mert a jövő évben – az ideivel ellentétben – már semmiféle kompenzáció nem segíti a vállalkozásokat, és számolni kell azzal is, hogy az emelésnek komoly kihatása lesz a költségvetésre is, különösen a pedagógusok megváltozott bérszámítása miatt” – tette hozzá Dávid Ferenc.
A szakszervezeti elképzelések eleinte meglehetősen nagymértékű emelésről indultak. Az MSZOSZ Szövetségi Tanácsa októberben a kötelező legkisebb munkabér és a bérminimum 6 százalékos, valamint a keresetek 4,5 százalékos növekedését tartotta szükségesnek. Közölte álláspontját akkor a Liga is, amely a minimálbért és a garantált bérminimumot illetően egyaránt bruttó 5,5 százalékos javaslattal állt elő. A szakszervezeti álláspont azóta sem sokat változott, a munkavállalói oldal jelenleg egységesen 5,4 százalékos növelést szeretne elérni.
A szakszervezetek a korábbi évek emelései alapján is többször rámutattak: az a nettó kifizetéseken nem, vagy csak alig volt érezhető. A minimálbér nettó összege jelenleg 64 190 forint, amely 5,3 százalékos növekedést jelent a tavalyihoz képest. 2012-ben azonban a bruttó legkisebb bér 19,2 százalékkal nőtt, ám az adóváltozások miatt a nettó csupán 0,5 százalékkal emelkedett, akkor 60 195 forint lett a minimálbér.

Csak a kompenzáció harmada kellett

Idén márciustól igényelhették a 11, leginkább veszélyeztetett ágazat munkaadói a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének költségeit fedező állami támogatást, amelyet a tavalyi VKF-megállapodás értelmében kaptak. A támogatás alapját az adott vállalkozás statisztikai állományi létszáma képezte, támogatás járt minden dolgozó után, akinek alapbére nem érte el az idei bérminimumokat, vagyis a 98 ezer, szakképzetteknek a 114 ezer forintot. A teljes érintetti kör kompenzációjára mintegy 10 milliárd forintot szánt a költségvetésből a kormány, ám ennek csak hozzávetőleg harmadát igényelték az érintett vállalkozói körből.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.