BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az IMF-et aggasztja, hogy a tőke menekül Kelet-Európából

A nemzetközi pénzügyi szervezeteknél ismét megszólaltak a vészcsengők Kelet-Európa miatt - írja a Der Standard. A bécsi lap szerint a 2008-ban bekövetkezett első hullám után a nyugat-európai bankok 2011 közepétől ismét elkezdték kivonni a tőkéjüket kelet-európai leányvállalataikból. Ám 2013 második felében ez a tendencia ismét  felgyorsult az IMF és az EBRD adatai szerint.

Jelentős és aggodalmat keltő fejleményről beszélünk e téren - hangoztatta a Der Standardnak Bécsben nyilatkozva Asim Husain, az IMF kelet-európai osztályának helyettes vezetője. A nyugat-európai bankok a konjunktúra csúcspontjától kezdve kereken 165 milliárd dollárt vontak ki a térségből, és ebben az adatban még nem szerepel a 2013 második felében bekövetkezett tőkemenekülés újabb hulláma. Pontos adatokat az EBRD és az IMF a következő héten akarnak nyilvánosságra hozni.

Az okokat ismertetve a bécsi lap idézte Erik Berglöföt, az EBRD vezető közgazdászát, aki a tőkekivonás 2013 végén történt felgyorsulásáról szólva úgy vélte, hogy ez mindenekelőtt az euróövezetben bekövetkezett fejleményeknek tudható be. Az Európai Központi Bank ugyanis jelenleg vizsgálja a bankok mérlegeinek minőségét, és összel további ellenőrzés lesz a pénzintézeteknél megejtendő stressztesztek révén. E mérlegellenőrzések nyilvánvalóan felgyorsitották a tőkebevonást. Azt pedig, hogy befektetők is vontak ki tőkét, az IMF-nél az amerikai jegybank stratégiájával magyarázzák. A Fed ugyanis az elmúlt években masszívan pumpált be pénzt a pénzpiacokba, most viszont lassanként ennek az ellenkezője történik - ami nyilvánvalóan elriaszt egyes befektetőket.

Ehhez járulnak még regionális tényezők: Szlovénia, Horvátország és Szerbia reesszióba ragadt, a vállalatok túlzottan eladósodottak, újabb hitelekre senki sem gondol - véli Vladimir Gligorov, a bécsi WIIW kelet-európai intézet szakértője. Magyarországon is stagnál a gazdaság, nem utolsósorban az alacsony belföldi kereslet miatt. A nagy kérdés az - összegez a Der Standard -, vajon a Kelet-Európából kezdődött tőkemenekülés fékezi-e idén a gazdasági növekedést. Az IMF-nél ezt lehetségesnek tartják. Berglöf, az EBRD szakértője számára pedig nem kétséges, hogy a bankok kivonulása még messze nem zárult le. "Amíg e folyamat le nem zárult, még két-három év fog eltelni"

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.