2013 második fele már a növekedés időszaka volt - mondta Varga Mihály. Lassan visszakapaszkodunk arra a helyre a visegrádi négyeken belül, ahol régen a helyünk volt - véli a nemzetgazdasági miniszter. Remélhetőleg egy stabil pályán lehet tartani az államháztartás alakulását - mondta.
2013-ban törekedett a kormány arra Varga szerint, hogy ne nyúljanak hozzá az országvédelmi alaphoz. Májusban egy 92,9 milliárdos zárolás történt, júniusban pedig a bevételi oldalon kezdtek egy javításba, ez 128 milliárdot hozott. Így 2013-ban olyan lett a költségvetés hiánya, amire számítottak. Igaz, azt már nem tette hozzá, hogy 2013 legvégén még módosítottak az egész évre vonatkozó terveken - az bizonytalan, hogy az eredeti számok alapján meglett volna-e a 3 százalék alatti hiány.
A 2,7 százalékos hiány a legrosszabb lehet, amit 2013-ra számíthatnak - mondta a miniszter. Az önkormányzati szektor és a takarékpénztári rendszer elszámolásáról még egyeztet a kormány az EU-val, de 2,7-nél rosszabb semmiképp nem lesz az adat szerinte. Sőt, akár az is előfordulhat, hogy 2,3 lesz a végleges adat.
A bevételeknél egy jelentős volt, amit egész év alatt próbáltak korrigálni, ez az infláció volt. Az, hogy az eredetileg tervezett 5 százalék fölötti helyett 1,8 százalékos az infláció, jelentős adókiesést jelentett - főleg az áfabevételeknél volt nagy kiesés, 130-140 milliárddal kevesebb folyt be. Ezt valamelyest korrigálták a miniszter szerint. A kisvállalkozók két adóját jóval kevesebben választották, mint amennyire számított a kormány, ez a költségvetés számára többletbevételt jelentett.
A kiadási oldal többé-kevésbé a várakozásoknak megfelelően alakult. Az árvízvédelem jelentett olyan nagy extra kiadást, amit nem lehetett nem kifizetni, emellett a pedagógusok béremelésére költöttek többet az előre tervezettnél.
Hét ország van rajtunk kívül az EU-ban, ahol 3 százalék alatti a hiány - tette hozzá Varga. 2014-re a miniszter a tavalyinál nagyobb növekedést vár, 2 százalékkal számol.
Vannak híreink arról, hogy egy-két bank mérlegeli a kivonulást Magyarországról - mondta. Szerinte azonban stabil a helyzet, nem kell arra számítani, hogy tömegesen vonulnának ki a bankok.
Lapunk kérdésére Varga elmondta: egyelőre nem látja a forrását annak, hogy egyszámjegyű adót vezessenek be. Ha csak 9 százalék is lenne az adókulcs, az is 600 milliárdos kiesést okozna, ezt most nem tudnák pótolni.
A devizahitelesek ügyéről azt válaszolta: a Kúria döntését tudomásul vette a kormány, az Európai Bíróság döntését várják, addig minden érintettnek javasolja az árfolyamgátba belépést.
A pénztárgépek NAV-hoz kötéséről pedig azt mondta, hogy most már van elég gép az országban, innen már a kereskedőkön múlik csak a bekötés, de reális határidőket kell megszabni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.