A washingtoni nagytekintélyű Global Insight kutatóintézet – amelybe korábban beleolvadt a Kelet-Európára és a Szovjetunióra szakosodott PlanEcon – a jelenleg hatalmon lévő Fidesz-KDNP kormánykoalíció győzelmét tartja valószínűnek, a vasárnap tartandó parlamenti választásokon, amelyeket korábban a választási rendszer átalakítása előzött meg. Egy ilyen győzelem ugyanis garantálná a politikai stabilitást és folyamatosságot, ám továbbra is aláásná a magyar üzleti környezet minőségét és kiszámíthatóságát.
A Global Insight három forgatókönyvet vázolt fel a választások kimenetelére vonatkozólag, ezek közül kettő a FIDESZ-KDNP többségét vetíti előre. Az első forgatókönyv szerint annak a valószínűsége a legnagyobb, hogy a Fidesz-KDNP győz ugyan a választásokon, ám csak egyszerű többséggel alakíthat kormányt, és nem alkotmányozó, kétharmados többséggel, amellyel jelenleg rendelkezik. A Fidesz vezette kormány a legnagyobb valószínűség szerint garantálja a folyamatosságot, ideértve többek között az állami beavatkozás fokozódását az üzleti életbe, újabb adók kivetését vagy a meglévők növelését bizonyos iparágakban (elsősorban az energiaiparban és a bankszektorban). A gazdaságpolitikája továbbra is erősen kiszámíthatatlan lesz, és árt majd a befektetési hangulatnak – írja a Global Insight. A Fidesz-KIDNP arra irányuló képességét, hogy alkotmányos többséget szerezzen, csak az akadályozná, ha Fidesz-szavazók a Jobbik és a Kormányváltás felé fordulnának, mégpedig nagyobb mértékben növelve a támogatást annál, mint amit a közvélemény-kutatási felmérések jelenleg jeleznek.
A második forgatókönyv értelmében a Fidesz-KDNP megismétli a 2010-es választási győzelmét, és elég szavazatot szerez ahhoz, hogy kétharmados többséggel folytassa a hatalmat. Ilyen kormánypolitikai kurzus nagyjából hasonló lenne az első forgatókönyvhöz, ám a kormánynak nem kellene kompromisszumokat kötnie az ellenzéki partnerekkel olyan törvényjavaslatokról, amelyek alkotmányos jóváhagyást igényelnek. A Fidesz-KDNP helyzete valószínűleg nem gyengül jelentősen még egyszerű többségi alakzatban sem, mivel a kormány már jóváhagyta a legtöbb olyan törvényjavaslatot, amely alkotmányos támogatást igényelne. A Global Insight szerint egy egyszerű többség talán előnyösebb lenne, mert biztosítaná az általános kormánystabilitást, de nagyobb ellenzékkel, amely viszont erősebb demokratikus ellensúlyt képezne a Fidesz-által hozott törvényekkel szemben.
A harmadik forgatókönyv megvalósulása a legkevésbé valószínű - írja végül a Global Insight. Eszerint a Fidesz és Orbán-ellenes szavazók igen hatásos mozgósítása és jelentős számú Fidesz-szavazók Jobbik felé fordulása a Kormányváltás győzelmét eredményezné. Egy ilyen kormány vélhetően pártolná a költségvetés lazítását és progresszív jövedelemadó-rendszert vezetne be. Magyarország kapcsolatai az Európai Unióval javulnának és a gazdaságpolitika kiszámíthatóbbá válna. Az azonban nem valószínű - véli a washingtoni kutatóintézet -, hogy a Kormányváltás további rendkívüli adókat vezetne be a bank, energetikai és távközlési ágazatokban, és nagyobb annak a valószínűsége, hogy mérsékelje a vállalatokra nehezedő általános adóterhet. Mindez annak ellenére, hogy ilyen politika nem része egy hagyományos baloldali programnak.
A Global Insight konklúziója: egy Fidesz vezette kormány garantálná a hosszú távú politikai stabilitást és a politikai folyamatosságot. Ám tovább erodálná a befektetési és az üzleti környezetet, aláásná Magyarország versenyképességét az azonos helyzetű, olyan regionális partnerekkel szemben, amelyek szintén külföldi befektetésekért versengenek. Amennyiben a Fidesz kerül ismét hatalomra, folytatódnának a kormány melletti és ellenes tüntetések. Ezekre leginkább Budapesten és más nagyvárosokban kerülne sor, de többnyire békések lennének, és kevés zavart okoznának az üzleti életben és/vagy anyagi kárt azokon a területeken, ahol ilyen demonstrációk létrejönnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.