Az államháztartás bruttó adóssága a GDP 84,6 százaléka, 24 904 milliárd forint volt március végén. Az adósságot 1456 milliárd forint nettó hitelfelvétel és 380 milliárd forint árfolyamveszteség növelte az első negyedévben - jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján a Magyar Nemzeti Bank.
A negyedéves államadósság 2013 negyedik negyedévének végén még 79,2 százalékos volt. A mostani, 84,6 százalékos érték évek óta messze a legmagasabb - utoljára 2011 harmadik negyedévében volt a mostanihoz közelítő érték, akkor 84,1 százalékon álltunk.
Az államadósság történelmi csúcs közelébe került, mindössze egyetlen egyszer, a második Orbán-kormány idején volt magasabb. 2010 második negyedévében 85,5 százalék volt a GDP-arányos adósság, ami közel 1 százalékkal magasabb a mostaninál. Akkor azért volt ilyen magas az adósság, mert kormánypárti politikusok Magyarországot Görögországgal hasonlították össze, ami a forint meredek esésével járt akkor (így a devizaadósság átértékelődése miatt nőtt az adósság).
Most úgy látszik, hogy a tavaly év végén mesterségesen lecsökkentett tartalékok visszatöltése emelte az adósságot.
Az állam nettó tartozása (a vagyon és a kötelezettség különbsége) az elmúlt két évben emelkedő tendenciát mutat.
A március végén zárult egy évben az államháztartás hiánya 791 milliárd forint, a GDP 2,7 százaléka volt, ebből az idei első három hónapban 271 milliárd deficit keletkezett, ami a negyedéves GDP 4 százalékával egyenlő - közölte az MNB.
A hitelállomány növekedésében az önkormányzati adósság átvállalás játszott elsődleges szerepet, amit a hiteltörlesztés részben ellensúlyozni tudott.
A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képessége 529 milliárd forint volt az első negyedévben. A pénzügyi eszközök közül erőteljesen emelkedett a monetáris intézményeknél elhelyezett önkormányzati betétállomány, míg a kötelezettségek terén az adósságátvállalás következtében erőteljes csökkenés mutatkozott a hitel- és értékpapír-állomány tekintetében - írja a jegybanki elemzés.
A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 64 milliárd forint volt. Eszközeik közül jelentősen növekedtek kincstári betéteik, számottevően csökkentek viszont a háztartásokkal és vállalatokkal szembeni egyéb követeléseik. Kötelezettségeik terén a szállítói tartozásokban következett be jelentősebb csökkenés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.