BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig hozott hallgatót a kormány ösztöndíja

Több mint egy évvel az után, hogy a keleti nyitás jegyében a kormányrendeletet hozott külföldi diákok magyarországi támogatásáról, el is indul a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram. Igaz a tanévenként tervezett mintegy kétezer helyett mindössze 67 külföldi hallgató kezdi meg tanulmányait a hazai főiskolákon és egyetemeken – tudta meg a Világgazdaság.

Szijjártó Péter akkori külügyi és külgazdasági államtitkár tavaly július 8-án jelentette be, hogy a kormány ösztöndíjprogramot indít a keleti nyitás stratégia keretében a felsőoktatás hallgatóinak. Mint mondta, ezzel tanévenként mintegy kétezer külföldi hallgatót fogad majd Magyarország Kínából és a távol-keleti országokból, köztük Japánból, Kambodzsából, Szingapúrból és Vietnamból is, továbbá a Kaukázus vidékéről, valamint a Független Államok Közösségéből, így Üzbegisztánból, Kazahsztánból, Türkmenisztánból, az arab országokból, például Jordániából, Egyiptomból, Libanonból és a Nyugat-Balkánról, elsősorban Macedóniából. A vonatkozó, még szintén tavaly nyáron kiadott kormányrendelet értelmében az ösztöndíjat a 2013-as őszi félévben folyósították volna először, de az Emberi Erőforrások Minisztériuma akkor úgy tájékoztatta lapunkat, a program csak a 2014/15-ös tanévben kezdődik.

A Stipendium Hungaricum az Emmi mostani tájékoztatása szerint valóban elindult, ám mindössze három országból érdeklődtek iránta: Vietnamból 32-en (közülük is 16-an a Balassi Intézet magyar nyelvű előkészítő programjában vesznek részt), 33-an Jordániából és ketten Libanonból. Közülük a legtöbben a Pécsi Tudományegyetemen és a SOTE-n fognak tanulni, de például a Corvinus és a Budapesti Műszaki Egyetem is fogad ily módon külföldi hallgatót.

Nem mintha rá lennének szorulva: csak a négy hazai orvosegyetemen nagyjából mintegy 7500 külföldi hallgató tanul a világ minden tájáról. Ők évente átlagosan 15-18 ezer dollár tandíjat fizetnek, ami 3-4 millió forintos hallgatónkénti bevételt jelent az egyetemek számára. Jelenleg összesen mintegy 20 ezer külföldi diák tanul Magyarországon, ezt a létszámot – legalábbis tavaly ősszel még erről beszélt Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter – tíz év alatt a háromszorosára szeretné a kormány növelni.

Kétmilliárdot szántak rá

A Stipendium Hungaricum ösztöndíjakra, illetve az ösztöndíjprogram működtetésére erre az évre csaknem kétmilliárd forintot biztosít a költségvetés. Maga az ösztöndíj egyrészt az önköltséges képzés díjából, másrészt a hallgatóknak fizetett havi ösztöndíjból áll. Erre, valamint a járulékos költségekre a szaktárca tájékoztatása szerint végül is mindössze alig kétszáz millió forintot költenek el a mostani tanévben.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.