BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb csata készül London és Brüsszel között

Keserű szájízzel indulhat az európai parlamenti meghallgatásra a formálódó Európai Bizottság brit tagja. Lord Hillt hiába jelölte Jean-Claude Juncker elnök a pénzügyi szolgáltatásokért és pénzügyi stabilitásért felelős pozíció betöltésére, kihúzta alóla azokat a hatásköröket, amellyel a pénzügyi szektor működését befolyásolhatta volna – írta pénteki számában a Financial Times.

A londoni lap értesülését alátámasztja, hogy Hillt komoly támadások érték, miután kiderült, milyen feladatot szán neki Juncker. Európai parlamenti körökből is tudni lehetett: a legkeményebb meghallgatásokra többek között épp a konzervatív brit politikusnak kell számítania. A baloldali és zöldpárti bírálók szerint ugyanis nem feltétlenül szerencsés a pénzügyi felügyeletet egy olyan ország képviselőjére bízni, amelyik nem tagja az euróövezetnek. A biztosok egyébként nem hazájukat képviselik a brüsszeli testületben, hanem az uniót. Juncker szóvivője, Natasha Bertaud pénteken nem cáfolta a hatáskör elvonását, közölte ugyanakkor: a döntés jóval azelőtt megszületett, mint hogy az EP bírálta volna.

A megszellőztetett döntést London komoly presztízsveszteségként élheti meg, mivel a Financial Times szerint a felügyelet olyan pillanatban kerül más – vélhetően az igazságügyekért felelős cseh Vera Jourová – kezébe, amikor Brüsszel igyekszik a City bankárainak bónuszrendszerét letörni. Juncker lépése azonban a lap szerint nem feltétlenül garantálja azt, hogy Hill elnyeri az EP-képviselők bizalmát. Philipp Lamberts, a zöldpárti frakció vezetője, mellesleg a bónuszok korlátozásáról szóló jogszabály egyik megalkotója úgy nyilatkozott, nem kételkedik abban, a bizottsági elnök az EP megnyugtatása érdekében vonna el jogköröket a brit politikustól, ám ennek ellenére nincsenek meggyőződve arról, hogy ő lenne a megfelelő ember olyan föderalizációs tervek megvalósítására, mint a bankunió.

Egyedüli korlátozás

Az uniós vezetők 2013 tavaszán egyeztek meg arról, hogy a bankárok sikerdíjként legfeljebb évi fizetésüknek megfelelő összeget vehetnek fel, illetve, a részvényesek bizonyos hányadának jóváhagyásával legfeljebb a kétszeresét. A bónuszok korlátozásáról szóló, egyedülálló rendelet, amely a tervek szerint jövő év elején lép hatályba, komoly felzúdulást keltett a Cityben. Többen attól tartottak, a pénzügyi szektor elvándorol az EU-ból, Boris Johnson londoni polgármester egyenesen önpusztítónak nevezte az intézkedést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.