BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben az EU–USA megállapodás?

Az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabadkereskedelmi és befektetési egyezmény meghiúsulásának veszélyére figyelmeztetett Karel De Gucht, az Európai Bizottság kereskedelmi ügyekért felelős tagja. Meisel Sándor, az MTA kutatója azt mondta a Világgazdaságnak, bár a tárgyalások lelassultak, nincs reális esélye megállapodás felfüggesztésére.

Borúlátóan nyilatkozott Karel De Gucht, az Európai Bizottság kereskedelmi ügyekért felelős tagja a Financial Times brit napilapnak az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás esélyeiről. „A korábbi kijelentések és ambíciók ellenére fennáll a veszélye annak, hogy minden idők legjelentősebb gazdasági megállapodása, az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabadkereskedelmi és befektetési egyezmény meghiúsul” – nyilatkozta. A politikus szerint, ha Berlin vagy Washington nem mutat kellő politikai akaratot, akkor nagyon kevés az esély rá, hogy jövőre le lehessen zárni a tárgyalásokat. Ha pedig ez csúszik, a 2015-ben induló amerikai elnökválasztási kampány miatt az egyeztetések határozatlan időre leállhatnak – prognisztizálta.

A politikus arról is beszélt, hogy sokan a Kanadával kötendő – teljesen kész megállapodást – tekintik példának a Washingtonnal kötendő megállapodáshoz, ezzel azonban az a baj, hogy abban olyan előírások is kitér, amelyekről az amerikaiak hallani sem akarnak. Ilyen például az energiaimport vagy a közbeszerzések megnyitása – mondta, aki úgy fogalmazott: „Szerintem kicsit aggasztja őket, hogy Kanadával milyen messzire sikerült eljutni”. Szerinte nem összeegyeztethető egy szabadkereskedelmi egyezménnyel, hogy Washington amerikai termékek vásárlását ösztönzi, mivel „ez színtiszta protekcionizmus” – hangsúlyozta a kereskedelmi biztos.

A szakember úgy véli, hogy a tárgyalásokat a lehallgatási, hírszerzési botrány is veszélybe sorolta, mivel megrendítette a közbizalmat. Ennek hatására felerősödtek olyan kérdések, amelyek az egyezményt is érintik: például, az egészségügyi és biztonsági szabványok. „Az amerikaiak nem is tudják, ez milyen hatalmas negatív hatásokkal járt. Ez sárba tiporta a megbecsülésüket, és észre sem veszik” – nyilatkozta Karel de Gucht.

Meisel Sándor, az MTA kutatója nem érti, miért lett ez a kérdés „ hirtelen ilyen felkapott”, hiszen semmiféle szakmai tárgyalás nem volt a közelmúltban a felek között. Az ez irányú tárgyalások tavaly kezdődtek, 5-6 megbeszélést tartottak – a legutóbbit tavasszal –, azóta hivatalosan szakmai egyeztetés nem zajlott – magyarázta. A MTA KRTK Világgazdasági Intézet kutatója úgy véli, bár a tárgyalások lelassultak, azok nem kerültek veszélybe. Szerinte egy ekkora volumenű gazdasági megállapodás több évig is eltarthat, így semmi rendkívüli nincs abban, hogy még nem zárultak le a tárgyalások. Erre – a korábi megállodás szerint – még legalább másfél éve van a feleknek. Az Egyesült Államok korábban kötött már hasonló egyezményt például Latin-Amerikával, Dél-Koreával, és ezek a folyamatok is éveket vettek igénybe – tette hozzá.

Az Országgyűlésben a napokban többen is tiltakoztak a leendő szabadkereskedelmi egyezmény ellen, a politikusok – leginkább az ellenzéki pártok képviselői – a magyarországi vállalkozások sikeres működését látják veszélyben. „Nem tudom elfogadni azt attitűdöt, amely szerint az egész világ Magyarországot bántja” – fogalmazott a szakemberek. Hazánk nem egyedül tárgyal, hanem EU-val közösen, és senki nem fenyegeti az ország, és az EU érdekeit – tette hozzá.

Mérhető haszon

A jövőbeli kereskedelmi megállapodás a világ két legfontosabb gazdasági ereje között teljesen újraírja majd a játékszabályokat, komoly mértékben fellendíti majd az Atlanti-óceán mindkét partjának gazdaságait” – mondta José Manuel Barroso korábban a körvonalazódó egyezményről. A két blokk közötti kereskedelem éves szinten, a befektetésekkel együtt 500-500 milliárd dollárt tesz ki. A Centre for Economic Policy Resarch egy korábbi felmérése szerint az EU GDP-jét éves szinten 68-119 milliárd euróval nőhet a megállapodás nyomán 2027-re, míg az USA esetében ez a plusz 50-95 milliárd eurót tehet ki. Jóllehet a tárgyalások fő témája a vámok leépítése, a gazdasági haszonnak a vámunió csak kisebb hányadát adja.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.