BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jönnek a csehek, szlovákok

Remek nyár után jó szeptember következett az idegenforgalomban: a kilencedik hónapban is nőtt a forgalom a tavalyihoz képest, bár az ütem némileg lassult. A keleti nyitás és a belföldi erősödés sokat segített a turizmusnak az első háromnegyed évben

Növekvő szobakihasználtság, nagyobb árbevétel, több kül- és belföldi vendég – a kereskedelmi szálláshelyek szeptemberi adatai kiváló szezonzárásról adtak számot. A szép összképet csak a külföldiek vendégéjszakáinak 2,5 százalékkal csökkenő száma rontja, a német és a holland látogatók visszaesését nem tudta pótolni az Egyesült Királyságból fapados gépekkel érkező turisták, valamint az orosz, román, szlovák és cseh vendégek özöne. Tulajdonképpen a nyár óta először.

Az idegenforgalom adatait az idén végig a belföldi utazók egyre nagyobb száma tette szebbé. Az első kilenc hónapban – az előző év azonos időszakához viszonyítva – 8 százalékkal, (több mint 790 ezerrel) 9,5 millió fölé nőtt a hazai turisták vendégéjszakáinak száma. Ezt a külföldi látogatók számának szerényebb ütemű növekedése kísérte: az első háromnegyed évben 1,8 százalékos volt a növekedés.

A visszafogott ütem pedig egyértelműen a hagyományosan jónak számító német és holland piac visszaeséséből következett. A német vendégek továbbra is a legtöbb éjszakát töltik el a magyar szálláshelyeken (összesen közel 1,7 milliót az első kilenc hónapban), ám az egy százalékos, csekély visszaesés is sokat számított a hazai idegenforgalomban. A hollandoknál azonban drasztikus volt a mérséklődés: közel 15 százalékkal esett a vendégéjszakák száma. Mindezt a gyarapodó cseh, szlovák, román és orosz idegenforgalom pótolta, miközben emelkedett az orosz és az amerikai turisták száma is.

Ennek megfelelően emelkedett a szobák kihasználtsága (57 százalékos volt) és a szállásdíjbevétel is. Az ötcsillagos egységek, a gyógyszállók és a négycsillagos hoteleknél volt kiemelkedő a szobák kihasználtsága (76, 7 és 68 százalékos) volt. A vendéglátósok az árakat 2,5 százalékkal emelték az első kilenc hónapban, míg a szobákért átlagosan 3,2 százalékkal kellett többet fizetni (az iparágban a fogyasztói árak átlagosan 2,6 százalékkal bővültek).

A szállásdíjbevételek az első háromnegyed évben 144 milliárd forintot tettek ki (11 százalékkal haladták meg az előző évit).
A legnagyobb mértékben a panziók és üdülőházak bevételei emelkedtek, azok az egységek, amelyeket a belföldi vendégek kedveltek (a négycsillagos hotelek és a wellness szállók voltak még ilyenek a magasabb kategóriákból) a tavalyinál sokkal jobb évet zárhatnak ha az év vége is olyan jól sikerül, mint a főszezon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.