Az év utolsó hónapja számos szektorban kiemelt pszichoszociális kockázatot jelent a munkavállalók, ezen belül is elsősorban a családos nők számára. Egy friss brit munkavédelmi felmérés szerint az egészségügy, a szociális és az oktatási szféra alkalmazottai, az adminisztratív és az ügyfélszolgálati területeken, valamint a kereskedelemben és a vendéglátásban dolgozók vannak leginkább kitéve ilyenkor a kóros mértékű munkahelyi stressznek.
Az év végi zárások, vizsgák, értekezletek, a szoros határidők, az elvárt kiemelkedő kereskedelmi- és vendégforgalom, illetve a téli betegségek, balesetek miatt megnövekedett betegforgalom, illetve a szociálisan rászorulók számának növekedése fokozott terheléssel és munkahelyi stresszel járnak ezen ágazatok egyébként is leterhelt munkavállalói számára. A megnövekedett munkaterheléssel párhuzamosan a pihenőidő csökkenése pedig tovább ront a helyzeten.
Éppen ezért decemberben kiemelt fontossággal bír a munkahelyi stressz megfelelő kezelése, ami a munkáltató feladata, és amelynek tudatosítása érdekében az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) kétéves figyelemfelkeltő kampányt folytat. A munkahelyi stressz megfelelő kezelését nem elhanyagolható fontosságú: becslések szerint az Európai Uniónak évente átlagosan 136 milliárd eurójába, Magyarországnak mintegy 440 milliárd forintjába - a 4-es metró árával megegyező összegbe – kerül a nem, vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz. Ez nem csak a kieső munkanapok 50-60 százalékáért felelős, de a munkabalesetek okaként is egyre komoly szerepet tölt be: ötszörösére növeli a munkahelyi balesetek számát - mondta a közelmúltban az EU-OSHA felmérésére hivatkozva Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgató-helyettese. Magyarországon az Európai Munkavédelmi Ügynökség által megkérdezett dolgozók 51 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen és gyakran találkozik stresszel a munkahelyén, miközben 10-ből 4 munkavállaló úgy véli, hogy ezt a problémát és a vele járó pszichoszociális kockázatokat nem megfelelően kezeli munkaadója.
Balogh Katalin, az EU-OSHA Nemzeti Fókuszpontjának vezetője arra hívta fel a figyelmet: „Nem meglepő módon a munkahelyi stressz az év végén legjobban a nőket viseli meg, hiszen a legnagyobb arányban ők dolgoznak az év végi hajrával érintett területeken, és az ünnepi készülődés feladataival is nekik kell megbirkózniuk”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.