A Földművelésügyi Minisztérium megkezdte a palackozott fröccsel kapcsolatos szakmai szabályok kidolgozását – közölte a parlament honlapján Fazekas Sándor. A földművelésügyi miniszter arra emlékeztetett, hogy a parlament januártól 0 százalékra csökkentette a palackozott fröccs jövedéki adóját (ennek mértéke literenként 98,7 forint volt). A törvényben azonban csak igen nagy vonalakban határozták meg az említett szeszes ital szakmai szabályait, nem tartalmazza az előállításra, ellenőrzésre és forgalomba hozatalra vonatkozó előírásokat.
A változást egyébként a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kezdeményezte, nem egyeztettek sem az agrártárcával, sem a borászokkal. Az NGM az agrarszektor.hu-nak a változást azzal indokolta, hogy a szőlőbor és a szódavíz keverékének különböző forgalmazási megoldásai azonos adózási megítélés alá essenek. A tárca szerint ezért volt szükség a módosításra, amely a palackozott fröccsöknél javítja a piaci feltételeket, mivel e termékek jövedéki szabályozását a szőlőboréhoz közelíti.
A tárcavezető kiemelte, a jelenleg hatályos szabályozás értelmében borászati üzemben palackozott fröccsöt nem is szabad előállítani, ezért a jövedéki törvény előírásaihoz szükséges igazítani a palackozott fröccsre vonatkozó szakmai szabályozást. Erre a fogyasztók bizalmának megőrzése és a visszaélések elkerülése végett is szükség van. Fazekas azt is hangoztatta, hogy a szabályozás tartalmáról, és a jövedéki szabályok és a jelenleg hatályos végrehajtási rendeletek viszonyáról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) bevonásával a szükséges egyeztetések már megindultak.
Magyar Zoltán írásbeli kérdésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a borászok nem ok nélkül aggódnak, miután eltörölték a 98,7 forintos literenkénti jövedéki adót a palackozott fröccsre, a szőlőbor és a szénsavas víz keverékére, amiben legfeljebb 8,5 százalék alkohol van, és a bor aránya több mint 50 százalék. A tavaly februártól hatályos uniós szabályok szerint a palackozott fröccsök szakmai szempontból az ízesített boralapú koktélok kategóriájába sorolhatók, ha az ital borhányada eléri az 50 százalékot. A jobbikos honatya szerint félő, hogy hamar megjelennek a nagyon olcsó és silány minőségű palackozott fröccsök, amivel visszafordíthatatlan károkat okoznak, lejáratódik ez a hungarikum. Arra emlékeztetett, hogy az asztali és a minőségi boroknak egyaránt legalább 9 térfogatszázaléknyi alkoholt kell tartalmazniuk, így nem is kell sok szénsavas vizet keverni ahhoz, hogy fröccsnek számítson. Így adómentesen lehet csaknem tiszta, olcsó asztali borokat a piacra dobni.
Pályaudvari vészmegoldás?
„A fröccs beledöglik a palackozásba, ezt mindenki tudja, aki próbált már házilag palackozott fröccsöt vinni magával mondjuk egy kirándulásra” – írta a Facebookon a Borháló Borkereskedés tulajdonosa. Elek Márton szerint nem kell félteni a fröccsöt a palackozott változat megjelenésétől és az ezzel kapcsolatos rémhírektől, mivel a fröccs frissen jó, és ezen nemigen lehet változtatni. Úgy vélte, a palackozott fröccs pályaudvari vészmegoldás lehet egy hosszú útra, de ott eddig is sört vettek az emberek, rettegjenek a sörösök. Azt is hangoztatta, hogy a szóda sohasem fogja megitatni a rossz bort.Az asztali boroknál ráadásul van még egy literenkénti 30 forintos ellenőrzési díj is, ez is megspórolható, ha kis vízzel fröccsé változtatják terméküket. Magyar szerint a 300 forintos vagy még alacsonyabb árkategóriájú boroknál a literenkénti 120 forint azonnali költségelőny el is döntötte a kérdést. Ráadásul fröccsöt jelenleg nem is szabad borászati üzemekben készíteni, így teljesen új szereplők jelenhetnek meg és tarolhatják le a legolcsóbb borok kategóriáját.
A Hegyközségek Tanácsa megítélése szerint a fröccs elsődlegesen vendéglátó-ipari, gasztronómiai termék, de termelői kezdeményezésre megvizsgálva támogatják a borászati vállalkozások által palackozott fröccs előállítását és forgalmazását, de csak megfelelően szabályozott formában. A HNT óva intette a borászokat, hogy fröccsgyártásba kezdjenek, mielőtt megszületnek a hiányzó jogszabályok. Fontosnak tartják, hogy szabályozzák e termékek minőségét, eredetvédelmét a borpiacot veszélyeztető visszaélések elkerülése érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.