Az áresés általános: a gabonafélék ára 9,9, a burgonyáé 38, a zöldségféléké 4,7, a gyümölcsféléké 21 százalékkal mérséklődött, míg az élő állatok termelői árszintje 4,2 százalékkal lett alacsonyabb. A vágósertés termelői ára 9,1 százalékkal esett vissza: januárban 338 forint volt kilónként, ez 2011 szeptembere óta a legalacsonyabb szint. A vágóbaromfi csak 1,6 százalékkal lett olcsóbb. Az állati termékek közül a tojás ára 5,5 százalékkal nőtt, a tejé 17 százalékkal csökkent.
Nincs meglepetés, miután Magyarország döntően nyersanyag-exportáló országgá vált, ezért az itthoni árak a világpiaciakat követik – kommentálta lapunknak az adatokat Raskó György agrárközgazdász. Hozzátette: a magyar árszint anagyon hasonló vonalat követ, mint FAO indexe, amely 55 havi mélyponton van. Ha lesz is trendváltás, csak kismértékű árnövekedésre lehet számítani, leginkább stagnálás várható.
A mostani árcsökkenés az állattenyésztőknek komoly problémákat okozhat – véli Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztályvezetője. A felvásárlási árak mélyen alatta vannak a leghatékonyabb termelők önköltségi szintjének is, ezért az állattenyésztőknek át kell gondolni, mekkora állományt tartanak fent. Áprilistól indul az új egységes támogatási kérelmek benyújtása, ezért az ágazatnak a következő két hét mozgalmas lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.