BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így nőttek a bérek Magyarországon

2015 januárjában 4,1 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH. Nemzetgazdasági szinten az átlagos, családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 154 500 forint volt.

2015 januárjában 4,1 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH. A keresetek növekedési ütemét főként a minimálbérre, a garantált bérminimumra vonatkozó éves megállapodás, a közfoglalkoztatottak létszámalakulása és a szociális területen dolgozók bérkorrekciójának áthúzódó hatása befolyásolta a statisztikai hivatal elemzése szerint.

Idén januárban 2014 első hónapjához képest a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – 235 900 forint volt.

A közfoglalkoztatottak átlagkereseti adatait figyelmen kívül hagyva a nemzetgazdaságban 3,5, a vállalkozásoknál 3,3, a költségvetés területén 3,7, a nonprofit szervezeteknél 4,2 százalékkal nőttek a keresetek.

A bruttó átlagkeresetek az információ, kommunikáció gazdasági ágban voltak a legmagasabbak, ott átlagosan 461 900 forintot lehetett keresni. A legrosszabbul a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén dolgozók jártak, ott a havi bruttó átlagbér 145 300 forint volt.

154,5 ezret vihettek haza

Nemzetgazdasági szinten az átlagos, családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 154 500 forint volt. A kereseteket terhelő járulékok és a személyijövedelemadó-szabályok változatlansága miatt ez az összeg a bruttó keresetekével azonos mértékben, 4,1 százalékkal emelkedett.

2015-ben a családi kedvezmény igénybevételének szabályai csak kismértékben változtak, ez számottevő hatást nem eredményezett a nettó keresetek átlagindexében. Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 161 500 forintra becsülhető a KSH számítása szerint.

A 245 600 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 3,8 százalékkal volt magasabb a tavaly januárinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 4,0 százalék.

A költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 168 ezer fő az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó kompenzációban részesült. Ennek az összege átlagosan 9600, illetve 9100 forint volt.

Kevesebben voltak közmunkán

Idén januárban 176 ezer magyar volt közmunkás - derül ki a KSH adataiból. Ez 11,3 százalékos csökkenés a tavaly ilyenkori adatokhoz képest. A közfoglalkoztatottak bérei csupán 2,1 százalékkal emelkedtek, éppen 80 ezer forint fölé.

Az NGM optimista

A munkahelyek számának és a kereseteknek a folyamatos emelkedése, továbbá a csökkenő árak tovább javítják a családok anyagi helyzetét, így hozzájárulnak a belső fogyasztási kereslet növekedéséhez is - kommentálta az NGM az adatokat. A közelmúlt kiváló makroadatai és a kedvező kilátások további reálbér-emelkedést és létszámbővülést vetítenek előre a minisztérium szerint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.