BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varga Mihály: idén 3 százalékkal bővülhet a GDP

Az idei évben is jó esély lehet a 3 százalék körüli gazdasági növekedésre, ráadásul a 2014-2020 közötti új, európai uniós költségvetési ciklus ideális eszköz lehet a növekedés lendületének megtartására – mondta el Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) Gazdasági Csúcstalálkozóján. Dr. Futó Péter, az MGYOSZ elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy láthatóak pozitív fejlemények a magyar gazdaságban, melyek okot adhatnak a bizakodásra.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint 2015-ben nem irreális a hazai GDP 3 százalék körüli növekedése, ráadásul egyre több elemző, külső intézmény is arról beszél már, hogy a következő 2 évre vonatkozóan Magyarország szempontjából pozitív kockázatokat látnak. A miniszter egyebek mellett beszélt a 2014-2020 közötti új, európai uniós költségvetési ciklusról is, amely véleménye szerint jó eszköz arra, hogy a gazdasági növekedésünk lendületét megtartsuk. Ezt segíti elő az is, hogy amíg a 2007-13-as ciklusban a rendelkezésre álló források mindössze 16 százalékát költötték gazdaságfejlesztésre, most a 60 százalékát tervezik ilyen célokra fordítani.

Varga Mihály az MGYOSZ eseményén elmondta: Magyarország nagy utat tett meg 2010 óta, amikor Görögországgal egy lapon emlegették, olyan országként, amelyik külső segítségre szorul. A gazdaság mélyrepülésben volt, 12 százalék volt a munkanélküliség, és az államadósság megállíthatatlanul nőtt. Ezzel szemben a tavalyi 3,6 százalékos GDP-növekedés a második leggyorsabb volt az Európai Unióban Írország után. A növekedéshez hozzájárultak az európai uniós források, a fogyasztás és a beruházások bővülése. Nőtt az ipari termelés és a foglalkoztatottság, miközben a kormány szigorúan három százalék alatt tartotta az államháztartási hiányt.

Az elmúlt években a hazai gazdaságban számos pozitív fejlemény volt megfigyelhető. Ezek közül kiemelkedik a GDP tavalyi közel 3,5 százalékos növekedése, az emelkedő beruházási arány, mely a tavalyi évben már GDP arányosan 21 százalék körül volt. A hazai és nemzetközi folyamatokkal összefüggésben Dr. Futó Péter, az MGYOSZ elnöke beszédében a következőket emelete ki: „A történelmi mélyponton lévő alapkamatnak is köszönhető, hogy a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának segítségével több ezer kkv jutott kifejezetten kedvező, 2,5 százalék körüli hitelhez. A hitelezés mellett a gazdasági helyzet alakulásának szempontjából egy másik kifejezetten lényeges kérdés az energia területe. Miután a technikai fejlődés megállíthatatlan, egyre több folyamat vált automatizálhatóvá, az élőmunka áránál így egyre fontosabb az energia költsége. Az energiaárak fontos tényezői a beruházásoknak, és különösen nagy hatással vannak az ipari termelésre is.”

Az MGYOSZ elnöke kitért még a palagáz kitermelésének lehetőségére, mely véleménye szerint a jelenlegi gazdasági viszonyokban akár már pár év alatt gyökeres változást hozhat az egész világon. 2015 elejére a világ GDP-jének 2 százalékára csökkent az olajszámla – többek között a palagáz kitermelésének növekedése miatt is. Ha mindez így marad, az jelentős növekedési stimulust adhat a világgazdaságnak, Európa számára például akár 1 százalékos GDP többletet is jelenthet. Az MGYOSZ vezetője az energetikai kérdéseket elemezve kitért még egy ígéretes irányra, a termonukleáris energia kérdéskörére, mely sok szempontból megoldhatja a világ egyre bővülő energiaéhségét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.