A gazdaság húzóerejét 2015-ben a magánfogyasztás veheti át, a bruttó keresetek 3,5 százalék körüli emelkedéséből és a foglalkoztatás enyhe növekedéséből eredően.
A Kopint-Tárki a háztartások fogyasztásának a GDP növekedésével közel azonos, 3-3,5 százalékos növekedését jelzi előre.
A kutatóintézet az idén nulla körüli éves átlagos inflációra számít, decemberre azonban az éves áremelkedés mértéke meghaladhatja a 2 százalékot, 2016-ban pedig 2,3 százalékra gyorsulhat az infláció.
A jegybanki alapkamat várhatóan 1,5 százalékig csökken az előrejelzés szerint.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a kutatóintézet legfrissebb konjunktúrajelentését bemutató sajtótájékoztatón kifejtette, hogy tavaly a reálkereset rendkívüli mértékben, 8 százalékkal nőtt, ennek ellenére a háztartások fogyasztási kiadásai csupán 1,7 százalékkal bővültek. A lakosság még mindig a megtakarításokra, illetve a devizahitelek visszafizetésére koncentrált. Véleménye szerint az idén ebben változás várható, amit a kiskereskedelmi forgalom bővülése mellett alátámaszt az is, hogy az év elején is nőttek a nominális keresetek, és az idén további elkölthető forrást jelent a lakosság számára a banki elszámolásból várható mintegy 100 milliárd forint.
Ugyanakkor kockázati tényezőként említette, hogy ténylegesen bekövetkezik-e a várt fordulat a fogyasztásban. Hozzátette: nem lehet még látni, hogy a vasárnapi zárva tartás mennyire veti vissza a kiskereskedelem és főleg a vendéglátás forgalmának bővülését. A pénzügyi szektorban tapasztalt csődök és brókerbotrányok szintén megrendíthetik a bizalmat, a pénzügyi óvatosság pedig negatív hatással lehet a fogyasztásra is.
Tavaly elsősorban a beruházások húzták a növekedést, amiben az uniós források felhasználása jelentős szerepet játszott. Bár az idén ebben megtorpanás várható, az előző ciklus lezárása miatt még 2015-ben is lesznek jelentős állami beruházások, és az év második felében megindulhatnak az új ciklus beruházásai is - mondta a vezérigazgató. Hozzátette, hogy a magánberuházások is folytatódhatnak, az autóipar mellett az idén a vegyipar lesz ezen a téren a húzóerő.
A Kopint-Tárki előrejelzése szerint az ipari termelés várhatóan 6,5 százalékkal bővül az idén, 2016-ban pedig 5,0 százalékos lehet a növekedése. Az építőipar stagnálása azonban az idén is folytatódhat, a lakásépítésben továbbra sem várható markáns javulás az alacsony lakáshitel kamatok ellenére. A kutatóintézet az ágazat kibocsátásának 2-3 százalékos növekedését valószínűsíti az idén.
A külkereskedelemben az idén is fennmaradhat a behozatal exportot meghaladó bővülése, a külkereskedelmi mérleg aktívuma pedig a tavalyival megegyezően alakulhat.
A keresetek emelkedése mellett a foglalkoztatottság is tovább nőhet, ám a tavalyinál mérsékeltebb ütemben. A Kopint-Tárki előrejelzése szerint a munkanélküliségi ráta a 2014-es 7,7 százalékról 7,2 százalékra süllyedhet az idén, 2016-ban pedig 7 százalék alá, 6,8 százalékra csökkenhet.
Palócz Éva szólt arról is, hogy a bruttó államadósság tavaly a GDP 76,9 százalékára mérséklődött, a nettó államadósság viszont tovább emelkedett. A Kopint-Tárki az idén a bruttó adósság 76,5 százalékra, jövőre 76,0 százalékra csökkenését valószínűsíti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.