Gyuricza Csaba azt mondta: mivel új európai uniós költségvetési ciklus indult az elmúlt időszakban, teljesen új agrártámogatási rendszerrel, ezért Brüsszel úgy döntött, nemzeti hatáskörben lesz lehetőség arra, hogy a támogatások határidejét kitolják.
Több országban egy hónappal, Magyarországon egy héttel hosszabbították meg az eredeti, május 15-ei határidőt, és „bebizonyosodott, hogy ez az egy hét elegendő volt arra, hogy a gazdák benyújtsák a kérelmeket” - fogalmazott. Részletezte: június 15-éig lehet szankciómentesen módosítani a kérelmeket, valamint szankcióval benyújthatják kérelmeiket, akik eddig még nem tették meg.
Elmondta, annak érdekében, hogy „gazdabarátabb legyen a hivatal”, figyelemmel kísérik a kérelmeket, jelzik az esetleges formai hibákat. Ezek között említette, hogy bizonyos engedélyeket nem csatolnak a kérelmezők, ilyenkor jelzi feléjük a hivatal, hogy június 15-éig szankciók nélkül pótolhatják ezek a hiányosságokat. A monitoring célja egyrészt az, hogy kevesebb hibás pályázat érkezzen be, másrészt, hogy könnyebb legyen az ellenőrzés - összegezte.
Úgy fogalmazott: az agrártámogatási rendszer „sokkal bonyolultabbá” vált, 35 jogcím van, jóval több, mint korábban, a kérelmezők helyzetén azzal tudtak könnyíteni, hogy új informatikai hátteret alakítottak ki.
Arra a kérdésre, hogy a zöldítéssel kapcsolatban milyen megoldásokat választottak a kérelmezők, felsorolta az ugarterületek kijelölését, az úgynevezett ökológiai célú másodvetést, valamint a nitrogénkötő növények termesztését.
Gyuricza Csaba pénteken, Karcagon, egy szakmai rendezvényen elmondta: a magyar gazdák mintegy 400 milliárd forintnyi összeghez juthatnak az egységes agrártámogatás keretében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.