Megfogta a dollárt a francia forrásokból felröppent hír, hogy Barack Obama amerikai elnök a Hetek Csoportjának (G7) bajorországi csúcstalálkozóján aggodalmának adott volna hangot a valuta ereje miatt. A Fehér Ház ugyan cáfolta az értesülést, ám a hetek közleménye utal a túlzott pénzpiaci áralakulások kockázataira. A minap Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke is úgy fogalmazott, hogy hozzá kell a szokni a piaci ingadozásokhoz.
Sok elemző nemrég még azt jövendölte, hogy a dollár egy eurót fog érni egészen rövid időn belül, a jenhez képest pedig eléri a 125-ös szintet az év végére. Nos, a dollár már most itt tart a japán valutával szemben, miközben az amerikai gazdaság első negyedévi hanyatlása miatt inkább az euró erősödik. Ebben a közegben, írta kedden a Financial Times szakértőket idézve, a félelem az úr.
A Bloomberg kimutatásokat is készített a mozgásokról, ám azzal a megjegyzéssel, hogy az erős dollár hatását leginkább a feltörekvő országok érzik meg – ide sorolható a jól érezhető hullámzása miatt a forint is –, hiszen a befektetők kezdenek megválni a helyi valutában tartott befektetéseiktől. Közben ugyanis emelkednek az amerikai és a német kötvényhozamok. Belátható időn belül várható az is, hogy az amerikai jegybank (Fed) megemeli a 2008-ban nulla százalék közelébe levitt irányadó kamatot.
A Morgan Stanley elemzői felfigyeltek egy új jelenségre is: a feltörekvő piaci valuták immár nem haladnak együtt az euróval. A Bloomberg indexe azt mutatja, hogy a leginkább keresett feltörekvő országbeli valuták az utóbbi két hétben 2,4 százalékot veszítettek erejükből a dollárhoz, de 3,3 százalékot az euróhoz képest. Az elmúlt hónapban a nyersanyag-exportálók vezették a leértékelődési listát: az orosz rubel és a kolumbiai peso kilenc százalékot esett.
A nagy recesszió után a dollár gyengülése okozott súlyos gondokat a feltörekvő országokban, mert a helyi valuták erősödése visszafogta az exportot és a növekedést. Ám 2011-től az árfolyamindexek 30 százalékkal ereszkedtek lejjebb a dollárhoz képest, és az import csökkenésén keresztül hozzájárultak a folyó mérlegek javulásához. A feltörekvő térség vállalatai azonban dollárban adósodtak el, ez pedig nagy teherré válhat, ha a helyi valuták árfolyama megroggyan. Az érintett országok tőzsdeindexei a leghosszabb süllyedési periódusukat élik át 1990 óta.
A helyi valutában kibocsátott adósság harminc százaléka külföldi befektetők kezében van. A JPMorgan Chase pedig úgy látja, hogy a magasabb hozam is egyre kevésbé csábító. Igaz, hogy az ötéves amerikai állampapírhoz képest a feltörekvők 5,12 százalékkal magasabb hozammal kecsegtetnek, de ez megfelel az ötéves átlagnak. Az amerikai és főként a negatív tartományba is lezuhanó európai hozamszint újra emelkedik – bár az eurózóna kilátásai nem javultak ilyen nagyot –, emiatt újra a fejlett térség vonzza a befektetőket.
Más oldalról világította meg ezeket az összefüggéseket a minap Catherine Mann, az OECD vezető közgazdásza. A dollárhoz képest tavaly nyár óta nominálisan gyengült például az angol font, az indiai rúpia, az euró és az orosz rubel is, ám a kereskedelmi kapcsolatokat jobban tükröző reálárfolyamon nézve felértékelődött a font és a rúpia, azaz veszített versenyképességéből Nagy-Britannia és India, akárcsak egyébként Kína, s ez növeli a külföldi adósság miatti sérülékenységet is. Ráadásul, az amerikai gazdaság jórészt azért hanyatlott az első negyedévben, mert az export az erős dollár miatt visszaesett, ez pedig megfontolásra késztetheti a Fedet, akár felszólamlott ebben a kérdésben a hetek ülésén Barack Obama, akár nem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.