Kedden megtudhatjuk, mennyi volt májusban a fogyasztói árindex. A Reuters konszenzusa (0,2 százalék) és saját előrejelzésük (0,3 százalék) alapján az OTP Bank elemzői úgy látják, a mutató tavaly augusztus óta első ízben lehetett pozitív. Az egy hónappal korábbi, -0,3 százalékos indexhez képesti számottevő növekedést főként a feldolgozatlan élelmiszerek árának emelkedése, az üzemanyagok árának emelkedése, illetve az okozhatja, hogy tavaly májusban csökkentek az árak áprilissal összevetve. A maginfláció 1 százalék körül maradhatott májusban. Érdemes megjegyezni, hogy az infláció hónapok óta a várakozások felett alakult, és míg néhány hónapja még az év második felére várta az elemzők többsége a defláció végét, ez már májusban megtörténhetett. Ez arra utal, hogy lassan kibontakozhat egy inflációs fordulat Magyarországon (ahogy a régió többi országában, illetve az EU egészét tekintve is). Ugyanakkor az év/éves fogyasztói árindex továbbra is jócskán elmarad a Magyar Nemzeti Bank inflációs céljától, így a beérkező adat várhatóan nem okoz majd változást a monetáris politikai kilátásokban.
A héten jelenik meg a legtöbb, májusra vonatkozó havi konjunktúraadat Kínában. A legfontosabb kérdés, hogy látunk-e majd arra utaló jelet, hogy a növekedés kitartó lassulása esetleg fordulatot vehet – emelte ki Dunai Gábor, az OTP elemzője. A várakozások szerint nem, bár az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom dinamikája minimálisan emelkedhetett. Az első negyedévben 7 százalékra csökkent a GDP éves növekedési üteme, az évesített negyedéves index pedig alig haladta meg az 5 százalékot. A külkereskedelmi forgalomban látott nagyon erős év eleji visszaesést eddig nem követte felpattanás, mind a kivitel, mind a behozatal éves változása negatív maradt (dacára annak, hogy áprilisban jelentősen emelkedett az amerikai import). Az elemzői konszenzus szerint ez májusban sem változott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.