Az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához képest a GDP volumene 3,5 százalékkal nőtt. Az első becslésben közölt első negyedévi adathoz viszonyítva (3,4 százalék) a második becslés adata 0,1 százalékponttal magasabb.
Termelési oldalról a mezőgazdaságon kívül az összes ágazat támogatta a növekedést. Az ipari termelés volt a húzóerő, amely a 3,5 százalékos növekedésből 1,8 százalékpontot magyarázott. A második legjobb teljesítményt a szolgáltatások nyújtották 1,3 százalékpontos növekedési hozzájárulással. Az építőipar 0,2, a termékadók egyenlege pedig 0,5 százalékponttal segítette a növekedést, miközben a mezőgazdaság 0,3-mal húzta vissza.
Felhasználási oldalról számítva óriási meglepetést okozott, hogy a nettó export volt a legerősebb húzóereje a növekedésnek. A 3,5 százalékos GDP-bővülésből 3 százalékot a kedvező külkereskedelem magyarázott, ez viszont azt jelneti, hogy a belső kereslet sokkal gyengébb, mint ahogy gondolni lehetett. A végső fogyasztás 1,1 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez, miközben a bruttó felhalmozás 0,5 százalékponttal visszhúzta a GDP-t (a beruházások csökkentek, a készletek viszont nőttek).
Összességében az látszik, hogy az első negyedéves kedvező kiskereskedelmi adatok ellenére a belső kereslet még most is nagyon gyenge. Igaz, a háztartások fogyasztása növekszik (1,7 százalékkal járult hozzá a GDP növekedéséhez), ezt azonban ellensúlyozta a közösségi fogyasztás visszaesése.
Az export utoljára 2009-ben, a válságból való kilábalás során járult hozzá ilyen nagymértékben a gazdaság növekedéséhez. Ez azonban mindennél jobban mutatja, hogy a belső kereslet egyelőre a kormányzati és monetáris élénkítések ellenre sem képes tartósan a gazdaság motorjává válni. Miután termelési oldalról az ipar, felhasználási oldalról pedig az export húzta a gazdaságot, ez azt jelenti, hogy továbbra is az autóexport a fő hajtóereje a növekedésnek. Igaz, a külkereskedelem más területein is látható élénkülés, amit az európai gazdaság meginduló növekedése támogat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint "a bizalom erősödésére utal, hogy a növekedés hajtóerejének a nettó export mellett a fogyasztás bizonyult. Nemzetközi összehasonlításban is folytatódik a kedvező trend, a magyar gazdaság jóval az Európai Unió (1,4 százalék körüli) átlaga felett teljesített".
Elemzők úgy látják, hogy a magyar gazdaság az idei évben 3 százalék körül növekedhet a tavalyi rekordmagas, 3,6 százalékos GDP-bővülés után. A beruházások bizonyára nem fognak érdemben hozzájárulni a növekedéshez, hiszen a tavalyi választási évben csúcsra futtatott beruházási volument és nem lesz könnyű meghaladni, és már az uniós források lehívása is aligha gyorsulhat tovább. A fogyasztást támogathatja a reálbérek emelkedése (amit leginkább az eltűnő infláció tart magasan), és egy újabb egyszeri stimulus, a banki elszámoltatás. Az első negyedéves adatok azonban jelzik: a belső kereslet a stimulusok ellenére sem képes a növekedés motorjává válni, ami akkor válhat nagy problémává, ha kifutnak az élénkítések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.