Először tartottak külön tanácskozást a G20 országainak energiaügyi miniszterei a csoport rendes évi legfelső szintű találkozója előtt, és a hét végén Isztambulban megrendezett találkozó nyomán először szerepel majd egy G20-csúcs napirendjén a megújuló energia témája. A november közepén Antalyában rendezendő állam- és kormányfői értekezlet elé kerülő jelentés szerint a résztvevők elfogadtak egy eszköztárat, amely a megújuló energiaforrások hosszú távú, fenntartható és integrált alkalmazását szolgálja. A jelentés ugyanakkor azt is hangsúlyozza: nincs egyenmegoldás, a megújulókkal kapcsolatos politikákat az egyes országokra kell szabni, összehangolva azok fenntartható fejlődési prioritásaival.
A miniszterek állásfoglalását alátámasztotta a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentése is, amelyet az isztambuli találkozó előtt tettek közzé. A megújuló energiák piacának középtávú kilátásairól szóló dokumentum szerint ezek jelentik a villamosenergia-termelés legnagyobb egyedi forrását a következő öt évben, részben a költségek csökkenése, részben a feltörekvő gazdaságokban végbemenő térhódítás miatt. Az IEA figyelmeztette a kormányokat, hogy mérsékeljék a megújulók szabályozásával kapcsolatos, az elterjedésüket meggátoló bizonytalanságokat, már csak azért is, mert az ilyen források nagy szerepet játszhatnak a klímaváltozás enyhítésében és az energiaellátás biztonságának erősítésében. (A G20 – a világ húsz meghatározó gazdaságának csoportja – nyilván azért is foglalkozik most a témával, mert a decemberi párizsi klímacsúcson valamilyen előrelépést el kell majd érni.)
A megújulók áramtermelő kapacitása a következő öt évben globálisan több mint 700 gigawattal bővül az IEA szerint, ez például Japán jelenlegi beépített kapacitásának több mint a duplája. Másképp nézve: a világ áramtermelő kapacitásának a nettó bővülése csaknem kétharmadrészt a megújulókra jut majd. A teljes kapacitásbővülés csaknem felét a vízenergián kívüli források adják majd (mint például a szél vagy a napelem). A megújulók részaránya a világ áramtermelésében a 2013. évi 13 százalékról több mint 26 százalékra emelkedik 2020-ra – állítja a jelentés. A terjeszkedés kétharmada a feltörekvő és a fejlődő országokban megy majd végbe, ezen belül egyedül Kínára jut majd a kapacitásbővülés csaknem 40 százaléka, illetve a kapcsoldó beruházások közel harmada. A megújuló alapú energiatermelés költségei jelentősen csökkentek a világ számos országában, hála a technológiai fejlődésnek, a javuló finanszírozási feltételeknek és az új piacok megnyílásának. Az erre támaszkodó hosszú távú áramtermelési szerződések árai olyan eltérő fejlettségű országokban mérséklődtek, mint Brazília, India, Dél-Afrika, az USA vagy a Közel-Kelet országai. Egyes térségek, mint például a szubszaharai Afrika, potenciálisan át is ugorhatnak fejlődési fokokat a mind jobban hozzáférhető megújulóknak köszönhetően.
A fenntartható beruházások kulcskérdése a finanszírozás – állapította meg a jelentés a kockázatok felsorolásakor –, de a feltörekvők körében kihívásokat jelentenek a szabályozási akadályok, a hálózati korlátok és a makrogazdasági feltételek is. A fejlett országokban viszont azt látják problémának az IEA szakértői, hogy a megújulók gyors terjedése nyomán visszaszorulnak a fosszilis alapú erőművek, ami nyomás alá helyezi a meglevő közműcégeket. A szabályozásbeli ingadozások alááshatják a befektetői bizalmat, a visszavont változások pedig le is rombolhatják – figyelmeztet az IEA. A szél-, illetve napenergia magas szintű alkalmazásának alapkérdése a rendszerek és a hálózatok integrációja – emelte ki a jelentésben Faith Birol, az energiaügynökség ügyvezető igazgatója –, és míg a megújulók változékonysága olyan kockázat, amelyhez a rendszerek tudnak alkalmazkodni, a szabályozások változékonysága sokkal nagyobb kockázatot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.