A bázisidőszakinál alacsonyabb hiány a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb mértékű növekedéséből adódott. Az idei második negyedévében a kormányzati szektor hiánya 23,1 milliárd forint, a GDP 0,3 százaléka volt, ami rendkívül alacsonynak tekinthető. A KSH felülvizsgálta a korábbi GDP-adatokat is, a magasabb számok miatt pedig alacsonyabb lett az államadósság és a költségvetési hiány is.
Az idei első félévben az előz év azonos időszakához képest a kormányzati szektor 184 milliárd forintos hiánya (a GDP 1,1 százaléka) 324,4 milliárd forinttal, GDP-arányosan 2,1 százalékponttal alacsonyabb volt. A kormányzati szektor bevétele 7 708,9 milliárd, kiadása 7 893,0 milliárd forint volt.
Több a bevétel
A bevételek 8,5 százalékkal növekedtek. Bővültek a társadalombiztosítási hozzájárulások (5,3 százalék), a termelési és importadók (4,0 százalék) – ezen belül az áfabefizetések 7,5 százalékkal nőttek –, valamint a jövedelemadó-bevételek (3,5 százalék). Az egyéb bevételek – elsősorban az EU-alapoktól kapott támogatások növekedése miatt – 29,0 százalékkal emelkedtek.
Nőttek a kiadások is
A kiadások 3,6 százalékkal növekedtek, ezen belül a legnagyobb növekedés (26,8 százalék) az uniós támogatásokból megvalósuló beruházásoknak tulajdoníthatóan a felhalmozási kiadásokban következett be. A munkavállalói jövedelem 8,5 százalékkal emelkedett. A kamatok 7,2, a folyó termelőfelhasználás 3,7 százalékkal csökkentek, a pénzbeni társadalmi juttatások pedig lényegében változatlanok (0,1 százalék) maradtak.
2015 második negyedévében 2014 azonos időszakához képest a kormányzati szektor hiánya 23,1 milliárd forint, a GDP 0,3 százaléka volt, ez 280,3 milliárd forinttal, illetve 3,5 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A bevételek 9,2 százalékkal nőttek: a társadalombiztosítási hozzájárulások (4,4 százalék), a termelési és importadók (4,1 százalék) – ezen belül az áfabefizetések 8,2 százalékkal emelkedtek –, valamint a jövedelemadó-bevételek 2,9 százalékkal bővültek.
A kiadások 1,4 százalékkal növekedtek. A felhalmozási kiadások 34,5, a munkavállalói jövedelmek pedig 8,1 százalékkal emelkedtek. A kamatok 8,8, a folyó termelőfelhasználás 3,2, a pénzbeni társadalmi juttatások 1,2 százalékkal csökkentek.
Megváltozott a múlt
A felülvizsgált GDP-adatok tükrében az is kiderült, hogy az államadósság tavaly alacsonyabb volt, mint eddig hittük. A KSH szerint nem 3,6, hanem 3,7 százalékkal nőtt a gazdaásg 2014-ben, a megelőző évben pedig nem 1,5, hanem 1,9 százalékos volt a GDP-növekedés. Így a GDP-arányos államadósság és a költségvetéi hiány is alacsonyabb lett az előzetesen közöltnél. Tavaly év végén nem 76,9, hanem 76,2 százalékon alakult a GDP-arányos államadósság, a megelőző évben pedig 76,8 százalékos volt a ráta. A költségvetési hiány tavaly 2,5 százalék volt, ami szintén alacsonyabb a korábban közölt 2,6-nál.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokra reagálva közölte: előrejelzésük szerint a konvergenciaprogramban alapul vett idei 3,1 százalékos GDP-növekedés és a 2,4 százalékos kormányzati hiány teljesíthető. Az év végi maastrichti adósságfogalom szerinti államadósság várhatóan 76,1 százalékra mérséklődik, melyet az uniós források idei tényleges pénzforgalmi beérkezése befolyásolhat - írta a tárca.
Nőtt az államadósság
Az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2015 második negyedévében a negyedéves GDP -1,1 százalékát tette ki (-86 milliárd forintot). Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2015 második negyedévének végén a GDP 79,6 százaléka volt (25878 milliárd forint). Az adósság növekedéséhez a forint gyengülése 508 milliárd forinttal, a nettó hitelfelvétel pedig 397 milliárd forinttal járult hozzá – közölte a Magyar Nemzeti Bank. A tranzakcióból fakadó növekményből 195 milliárd forintot a Budapest Bank állami megvásárlásához nyújtott MFB hitel magyaráz. Az államháztartás nettó tartozása (22897 milliárd forint) a GDP 70,4 százalékát tette ki 2015 második negyedévének végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.