Világszerte egyre képzettebbé válik a munkaerő, de a magasabb fokú végzettség megszerzésének a lehetősége globális szinten nem eredményez alacsonyabb munkanélküliségi rátát – áll a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legújabb elemzésében. Az elérhető adatokkal rendelkező 64 országból kettő kivételével mindenütt nőtt a felsőfokú végzettségű munkavállalók száma az elmúlt 15 évben. A legnagyobb növekedést Kanadában, Luxemburgban és Oroszországban lehetett tapasztalni, ám Magyarországon sem csekély az emelkedés. 1992-ben hazánkban a felsőfokú végzettségűek aránya csak 13 százalékos volt a munkaerőpiacon, míg ma már 25 százalék.
Ahogy a világban, Magyarországon is csökkent az általános iskolai, illetve annál alacsonyabb végzettségűek aránya a munkaerő-piaci résztvevők körében. Ez a szervezet szakértői szerint esélyt jelent a magasabb bérre.
Mindez azonban az ILO szerint nem jelenti azt, hogy a felsőfokú tanulmányokat végzett munkavállalóknak automatikusan jobbak lennének az álláskeresési esélyeik is. Miközben a legtöbb magas jövedelmű országban nem valószínű, hogy munkanélküliek lesznek, az alacsony jövedelmű, illetve az alacsonyabb és közepes jövedelmű országokban a diplomások nagyobb valószínűséggel válhatnak munkanélkülivé, mint alacsonyabb végzettségű honfitársaik.
A felmérés azt is megállapítja, hogy a magas jövedelmű országokban az átlagos munkaerő jelenleg 62-szer többet termel, mint az alacsony jövedelmű gazdaságok átlagmunkaereje. Magyarországon a termelékenység a 2009-es válságig fokozatosan javult, ám utána nem tudott tovább fejlődni. A termelékenység az elmúlt évig a 2005–2006-os szinten ragadt meg, de az ILO prognózisa szerint a következő években meredeken fog emelkedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.