A készleteknek a korábban számítottnál nagyobb felhalmozódása miatt felfelé módosította előzetes 1,5 százalékos növekedési becslését az amerikai kereskedelmi minisztérium, amely szerint a harmadik negyedévben a gazdaság 2,1 százalékos éves ütemet diktált.
És minthogy a munkanélküliség már öt százalékra, azaz a teljes foglalkoztatás szintjére mérséklődött, a viszonylag lendületes növekedés, fogyasztás és jövedelemgyarapodás is arra késztetheti a Fed nyílt piaci bizottságát, hogy december közepén esedékes ülésén megemelje a 2008 óta lényegében nulla százalékos irányadó kamatot.
Néhány napja azt mondta John Williams, a San Franciscó-i szövetségi tartalékbank elnöke, hogy decemberben alighanem határozottan érvelni lehet a kamatemelés mellett. A kereskedelmi minisztérium tegnap tette közzé a GDP alakulását meghatározó részletes adatokat, és kiderült, hogy a gazdaság gyorsabban növekedett, mint azt az október végi első becslés sejteni engedte: 1,5 helyett 2,1 százalékkal bővült. Ez kedvező fejlemény, de a gazdaság a második negyedévben 3,9 százalékkal gyarapította a bruttó hazai terméket, igaz, az elsőben viszont csak 0,6 százalékkal. Az első fél évben az ütem 2,3 százalékot tett ki, s az év egésze nagyjából úgy alakulhat, mint a tavalyi esztendő, amikor 2,4 százalékos bővülést mértek.
A felülvizsgált adatban a bizonytalansági tényező a készletállomány. Az első becsléshez képest csaknem kétszer akkora készlet gyűlt fel az amerikai cégeknél – részben az erős dollár, részben a lanyhuló külső kereslet miatt –, mint korábban jelentették. Ám ha az év utolsó negyedében csökkennek a készletek, az a növekedési ütemet is lefelé húzhatja.
A fogyasztás árnyalatnyit mérséklődött csak az első becsléshez képest. Az export üteme azonban 0,9 százalékra apadt a második negyedévi öt százalékról, alighanem megint csak az árfolyam miatt. Ez viszont óvatosságra intheti a Fed vezetőit, hiszen a jegybanknak a huszonhat legfontosabb kereskedelmi partner valutáihoz képest képzett indexe tizenkét éves csúcsra erősödött. S ha a jegybank valóban feljebb tolja a kamatot, a dollár tovább kapaszkodhat felfelé, miközben más nagy jegybankok inkább lazítanak monetáris politikájukon.
Ezzel szemben az alacsonyabb importárak és az olcsó olaj miatt az amerikai fogyasztók lelkesen vásárolnak, a harmadik negyedév háromszázalékos üteme alig maradt el a megelőző három hónapé mögött, s miután az inflációs hatás nélkül számított adózott személyi jövedelmek régen látott jó iramban, éves összevetésben 3,8 százalékkal emelkedtek, minden jel arra utal, hogy az ünnepi szezonban a háztartások kiadásai is megugranak. Az alacsony munkanélküliségi ráta, a fogyasztás üteme és a jövedelmek alakulása pedig reményt kelthet a Fed vezetőiben, hogy a makacsul nagyon alacsony infláció csak megindul a kétszázalékos cél felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.