Még a menekültválság előtt 60 ezer migráns lehetett Magyarországon, vagyis ennyien voltak azok, akik nem az Európai Unióból jöttek, és huzamosabb ideig itt is éltek. A Központi Statisztikai Hivatal tavaly tavasszal végzett kutatása szerint munkaerő-piaci és demográfiai szempontból Magyarország nagyon jól járt a harmadik országból érkezőkkel, hiszen sokkal fiatalabbak, mint a magyarok, képzettebbek, ráadásul gazdaságilag is aktívabbak.
A legtöbben Kínából, Ukrajnából, Vietnamból és Oroszországból érkeztek. A megkérdezettek közel 40 százaléka nyilatkozta, hogy kevesebb mint öt éve tartózkodik Magyarországon, ennél is többen laknak itt viszont már több mint tíz éve. A statisztikai hivatal megállapította: öngerjesztő folyamat, hogy a kapcsolati háló révén folyamatosan érkeznek további bevándorlók. Összesen közel kétharmaduk azért jött, hogy dolgozzon vagy egyesítsék családjukat, a válaszadók negyede tanulni érkezett.
A 15–74 éves harmadik országbeliek gazdasági aktivitása (a foglalkoztatottak és a munkanélküliek együttes aránya) 2 százalékponttal magasabb volt a honos népességénél; a migráns férfiak aktivitása több mint 4 százalékponttal meghaladja a magyarokét, a nőké közel 2 százalékponttal a magyaroké alatt marad. Munkanélküliségi rátájuk is alacsonyabb, mint a honos népességé.
Ugyan a migránsok sokkal képzettebbek az átlagnál, ez nem mindig érzékelhető a munkapiacon. A harmadik országbeliek között a felsőfokú végzettségűek aránya 48 százalék – a magyar népességben ez 20 százalék –, ami összefügg a demográfiai összetétellel, illetve azzal is, hogy sokan a tanulmányaik befejezése után maradnak itt.
A magasabb végzettség azt is jelenti, hogy többen töltenek be magasabb képzettséget igénylő munkaköröket: a bevándorlók 55 százaléka végez ilyen munkát, szemben a magyarok alig több mint harmadával. Jóval nagyobb körükben az önfoglalkoztatók aránya is. Ebben szerepet játszanak az eltérő kulturális sajátosságok, illetve az is, hogy sokan dolgoznak olyan területeken, mint a kereskedelem és szolgáltatás, ahol jellemző az önfoglalkoztatás, ám az is benne van, hogy a bevándorlók nehezebben jutnak be a hagyományos munkaerőpiacra. Erre utal az is, hogy a felsőfokú végzettségűek között nagyobb azok aránya, akik alacsony vagy közepes képzettséget igénylő munkát végeznek.
A harmadik országbeli férfiak integrációjának hiányosságát mutatja, hogy a felsőfokú végzettségű foglalkoztatottak közül szinte minden ötödik olyan munkakörben dolgozik, amely alacsonyabb képzettséget igényel – állapítja meg a KSH –, ami másfélszer gyakoribb, mint a magyarok esetében. Míg a magyarok 8,4, addig a migránsok 15 százaléka tekinti magát túlképzettnek.
A képzettségnek megfelelő munkavállalás akadályaként a harmadik országbeli válaszolók 31 százaléka a magyar nyelv ismeretének hiányát, 24 százalékuk származási, vallási megkülönböztetést, 7 százalékuk jogi korlátokat, 2 százalékuk pedig a képzettség magyarországi honosítását jelölte meg. A válaszolók 10 százaléka egyéb akadályra hivatkozott, egynegyedük pedig nem ütközött akadályozó tényezőbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.