BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Profitcsökkenés az utolsó negyedévben

Olaj, Kína, dollár, időjárás – ezek lesznek a leggyakoribb hívószavak az USA-ban jegyzett cégek gyorsjelentésében a most kezdődő szezonban a tőzsdei elemzőcégek előrejelzései alapján.

2015 negyedik negyedévére általában az a prognózis, hogy folytatódott a profitok csökkenése, és ezzel már a harmadik egymást követő negyedévben tarthatott a hanyatlás, amire utoljára 2009-ben volt példa. Az S&P 500 indexben szereplő társaságok összesített adózott eredménye 4,7 százalékkal csökkenhetett 2014 utolsó három hónapjához képest – számol a Factset vezető elemzője, John Butters (a bázisidőszak még közel 4 százalékos év/éves növekedést mutatott). Az egy részvényre jutó eredmény ez idő alatt 95 centtel 29,38 dollárra apadhatott.

Még durvább esést jelez a Zacks Investment Research: a tekintélyes cég 7,3 százalékkal alacsonyabb átlagprofitra számít ugyanennél az 500 vállalatnál, 4,6 százalékkal kisebb árbevétel mellett. Abban minden elemzés egyetért, hogy a legnagyobb erővel az energiaszektor húzza le az összteljesítményt: a Zacks.com szerint az ide tartozó cégek profitja 67,4 százalékkal, árbevétele 37,1 százalékkal zuhant lejjebb. A kép akkor is borús marad, ha kivesszük az olajárak összeomlását nyögő szektort: az S&P 16 kategóriája közül a Zacks szerint 13, a Factset szerint 12 szektorban kell gyengébb eredményekkel számolni. Utóbbi úgy kalkulál, hogy a távközlésben, az egészségügyben, a pénzügyi vállalkozásoknál és az egyéb fogyasztási cikkeket gyártó cégek körében nőhettek a profitok.

A negyedik negyedévre vonatkozó becslések az időszak elején még jobbak voltak, a vége felé azonban számottevően és folyamatosan vitték lejjebb előrejelzéseiket az elemzők – emelte ki a Zacks. Ebben az olaj- és gázárak játszották a főszerepet, a többi tényező hatása nagyjából változatlan maradt a három hónap során.

Ez igaz valószínűleg Kínára is, ahol már 2016 elején csapott le az újabb tőzsdei vihar – vagyis annak hatását a folyó negyedév mutatja majd meg –, ezzel együtt sok vállalat emlegetheti majd ottani viszontagságait az eredmények magyarázásakor. Köztük lehet az Apple: a világ legértékesebb tőzsdei cégének Kína nemcsak kulcsfontosságú piaca, hanem olcsó gyártóbázisa is. A cég már újév után jelezte, hogy visszavesz ottani termeléséből az eladatlan iPhone-készletek miatt – ez nem ígér jó negyedik negyedévet.

Az erős dollár hatását pedig nemcsak a tech cégek szenvedhették meg, hanem mindazok, amelyek exportból nyerik bevételük java részét: a Fed kamatemelési ciklusának megkezdésével tovább izmosodó fizetőeszköz 2,7 százalékkal erősödött a negyedévben az ICE Dollar Index szerint. A dollárhatás nem lesz újdonság a közleményekben – mutatott rá a MarketWatch –, 2015 első három negyedévében is sok vállalat emelte ki külön, miként alakult volna eredménye az árfolyamhatás nélkül. Új szempont lehet viszont az időjárás. Az eddig szokatlanul enyhe észak-amerikai tél következményeit az energiacégek mellett megérezték a kiskereskedelmi láncok is, amelyeknek hatalmas készlet maradt a nyakán téli ruhaneműkből, illetve az évszakban keresett felszerelésekből.

A negatív tényezők hatását azonban sokak szerint nagymértékben ellensúlyozhatta, hogy az USA gazdasága egyenletesen teljesített, a munkaerőpiac pedig különösen jól alakult. Decemberben – amikor még nem sok jele volt a mostani piaci zűrzavarnak – a vártnál sokkal több, 292 ezer új munkavállalót vettek fel a cégek, folytatva az előző hónapok trendjét, amely a Fed-döntésnek is lökést adott. A több foglalkoztatott ráadásul kezd magasabb béreket kapni – nem véletlen, hogy az előrejelzések szerint azok a szektorok mehettek szembe az S&P 500 trendjével, amelyekben a lakosság elsősorban elkölti a pénzét.

Növelte bevételét az SAP

A múlt évben 20,8 milliárd eurós bevételt ért el az SAP, ami 18 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Az előzetes jelentés szerint az üzemi eredmény 2 százalékkal 4,25 milliárd euróra csökkent. Kiemelkedően jól teljesített a szoftvercég felhő­alapú megoldásokat kínáló részlege, amely 2015-ben 110 százalékkal, 2,29 milliárd euróra növelte forgalmát. Az SAP-nál tapasztalható folyamatos növekedést értékelik a befektetők is, a múlt évben közel harmadával nőtt a cég részvényeinek értéke. (K. Z.)




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.