Már nem sokáig követelhetik a munkavállalók képviselői, hogy a minimálbér érje el a létminimumot, hiszen az idén csaknem teljesen megszűnhet a különbség a két összeg között. A bruttó minimálbér hatezer forinttal növekedett januártól, miközben a létminimum 11 ezer forinttal is csökkenhet (egy egyszemélyes háztartásnál). Mindezek hatására pedig maximum pár ezer forintos rés marad a létminimum és a minimálbér között a korábban tátongó több mint húszezer forintos szakadék után.
Cseresnyés Péter, a gazdasági tárca államtitkára azt mondta a minimálbérről szóló megállapodást értékelve, hogy 2002 óta nem volt ilyen nagymértékű reálnövekedés a kötelező legalacsonyabb bérnél. Kalkulációja szerint 1,6 százalékos infláció és 1 százalékpontos szja-csökkenés mellett 5,6 százalékkal nőhet a minimálbér reálértéke 2016-ban. A nettó összeg 73 800 forintra nőtt. Ezzel azonban véget is érnek azok a kedvező folyamatok, amelyek a tátongó lyuk csökkenését magyarázzák.
A másik, akár erőteljesebben is jelentkező hatás a létminimum számítási modelljének megváltoztatásából adódik. A KSH szerint a létminimum (az évtizedek óta használt számítás szerint) 2014-ben 87 ezer forint volt annak a felnőttnek, aki egyedül él. A két új modell alapján azonban csökken ez az összeg. Ha az eredeti modellt változtatják meg – és kevesebb kalóriabevitellel számolnak –, akkor csak 1600 forinttal, de ha az amerikai modellt veszik át, akkor 11 400 forinttal csökken a létminimum összege egy egyszemélyes háztartásnál. Utóbbi esetben pedig 76 ezer forintos létminimum adódott 2014-ben. Miután tavaly sem volt infláció, és idén is visszafogott áremelkedés lesz, így a megemelt összegű minimálbérrel szinte teljesen eltűnhet az eddigi szakadék a két összeg között, ha az amerikai módszert adaptálja a statisztikai hivatal.
A KSH egyébként is azzal szokott érvelni, hogy nem szabad összemosni a minimálbér és a létminimum összegét – mint ahogy a szakszervezetek teszik –, mert a háztartásoknak van más jövedelmük is a béren kívül. Ilyen például a családi pótlék vagy a különböző támogatások és segélyek. Ráadásul a nettó minimálbér összege csak az egykeresős egyszemélyes háztartások esetén éri el a létminimumot, ha már többen élnek egy fedél alatt, akkor számtalan tényezővel kell korrigálni. (Két gyerekre például magasabb az adókedvezmény, és jár családi pótlék is.)
Miután nemcsak a minimálbér reálértéke nőtt nagyot tavaly, és emelkedik idén is, hanem – az szja általános csökkentése miatt is – mindenhol érdemi növekedést láthattunk, ezért még többen kerülhetnek ki a létminimum alól, mint a számítási modell változásából adódna. A számítási módszer változása miatt a Világgazdaság korábbi kalkulációja szerint 3,6-3,8 millióról 1,2-2 millióval csökkent a létminimum alatt élők száma. A reálbérek emelkedése és az alacsony infláció pedig további százezrekkel csökkenthette a számukat.
Ha valaki egyedül él a gyerekével, akkor az új számítás szerint 30-45 ezerrel kevesebb pénzre van szüksége havonta, mint a korábbi módszer szerint, de ha például két felnőtt él három-négy gyerekkel, akkor már 80-120 ezer forinttal kisebb a rájuk érvényes létminimum – pusztán az új számítási modell miatt. Ez azonban igazából csak egyet jelent: az új létminimumértékeket úgy találták ki, hogy valóban azok kerüljenek a meghatározott szint alá, akiknek gondot jelent már az elegendő mennyiségű és minőségű élelmiszer megvásárlása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.