BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Inflációs és GDP adatokra figyel a piac a jövő héten

A jövő heti hazai makrogazdasági naptárban leginkább a februári inflációs és a tavalyi negyedik negyedéves bruttó hazai termék (GDP) adatok állhatnak a figyelem középpontjában.

Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az ipari termelés januári adatának első becslését. Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 9,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index 6,9 százalékos növekedést mutatott. 2015-ben a termelés 7,5 százalékkal volt magasabb, mint 2014-ben. Az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. A feldolgozóipari export volumene 12,3, a belföldi értékesítésé 4,3 százalékkal nőtt.

Kedden teszi közzé a KSH a GDP tavalyi negyedik negyedéves adataira vonatkozó második becslését. A február 12-én megjelent első becslés szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2,9 százalékkal nőtt 2015-ben az előző évhez képest, tavaly a negyedik negyedévben 3,2 százalékos volt a növekedés az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A nyers adattal egyezően a naptárhatással kiigazított adat is 2,9 százalékos gazdasági növekedést mutat 2015 egészére, 2014-hez képest. A negyedik negyedéves növekedés naptárhatással kiigazítva 3,1 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest. Az előző negyedévhez viszonyítva 1,0 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék volumene tavaly a negyedik negyedévben a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. A növekedéshez a mezőgazdaság és az építőipar kivételével mindegyik nemzetgazdasági ág hozzájárult.

Szintén kedden jelenik meg a fogyasztói árak februári alakulásáról szóló statisztika. Januárban a fogyasztói árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban, decemberhez képest 0,1 százalékkal mérséklődtek. A januári adat jelentősen elmaradt az elemzők 1,2 százalékos várakozásától. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak, míg az üzemanyagok ára jelentősen csökkent a múlt hónapban. 

Kedden a külkereskedelmi termékforgalom januári adatának első becslését is közli a KSH. Tavaly az export euróban számolt értéke 7,1, az import 5,4 százalékkal nőtt, a kereskedelmi többlet 8,118 milliárd euróra nőtt. A kivitel értéke 90,5 milliárd euró (28 038 milliárd forint), a behozatalé 82,4 milliárd euró (25 520 milliárd forint) volt.

Az export és az import felülvizsgált növekedési üteme valamivel alacsonyabb lett az első becslésben jelzett 7,4, illetve 5,6 százaléknál, de a többlet az előzetesen is történelmi rekordnak számító 8,098 milliárdnál is nagyobb lett. Az elmúlt évben két olyan hónap is volt, amikor az export év/éves növekedési üteme megközelítette a 14 százalékot: márciusban 13,6, júniusban 13,9 százalékkal szárnyalta túl az egy évvel korábbit.

Pénteken az ipari termelés januári adatának második becslését és a mezőgazdasági termelői árak januári alakulásának statisztikáját publikálják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.