Kaotikussá kezd válni a helyzet Brazíliában, miután a kormánykoalícióból kilépett az ország legnagyobb politikai ereje, a Demokratikus Mozgalom Pártja (PMDB), magára hagyva az államfő, Dilma Rousseff mögött álló Munkáspártot (PT). Rousseff kabinetfőnöke, Jaques Wagner ugyan szinte azonnal közölte, hogy a héten feláll az új kormánykoalíció, ebben azonban kevesen hisznek. Annál nagyobb lett a valószínűsége annak, hogy megindítják az államfő elleni felelősségre vonási eljárást, amelyet az ellenzék kezdeményezett.
Parlamenti indítványuk elutasításához arra van szükség, hogy a kongresszus 513 tagjának a harmada az elnök mellé álljon, ez most bizonytalanná vált. Ha az alsóház elfogadja az indítványt, akkor a szenátustól függ az eljárás folytatása, erről legkorábban májusban szavazhatnak. Ha a szenátus a folytatás mellett dönt, akkor Rousseffet azonnal felfüggeszthetik tisztségéből (addig az alelnök, Michel Temer viszi az ügyeket, aki amúgy a PMDB tagja), a felsőháznak pedig 180 napja van arra, hogy eldöntse, bíróság elé kell-e állnia az államfőnek.
Ez idő alatt nyilvánvalóan nem történne érdemi előrelépés annak érdekében, hogy a nemrég még a kedvenc feltörekvők közé sorolt ország kikeveredjen a negyedszázada legsúlyosabb recesszióból; a Nemzetközi Valutaalap (IMF) prognózisa szerint a tavalyi 3,8 százalék után idén újabb 3,5 százalékkal csökkenhet a brazil GDP. A kormány csak 3,05 százalékos mínuszt vár, de ez is azt jelentené, hogy két egymást követő évben zsugorodik a brazil gazdaság, amire 1930 óta nem volt példa.
A lakossági fogyasztási kiadások tavaly több mint 8 százalékkal, a beruházások több mint 10 százalékkal csökkentek, az elmúlt 12 hónapban a reál árfolyama 25 százalékkal gyengült a dollárhoz képest. A bajok egyik fő oka a nyersanyagárak összeomlása, de szakértők szerint az is csak rontott a helyzeten, hogy a vezetés eladósodás árán akart élénkíteni. Az államadósság tavaly meghaladta a GDP 66 százalékát – a teljes külső adósság szakértők szerint a 200 százalék felé közelít –, a költségvetés 10,3 százalékos hiánnyal zárt.
Az irányíthatatlansággal fenyegető mostani helyzet a Petrobras állami olajcég korrupciós botránya miatt alakult ki, ennek során azzal gyanúsították meg Roussefet, hogy illegális forrásokat is igénybe vett 2010-es, illetve 2014-es kampányának finanszírozásához, és a költségvetést is kozmetikázta második terminusa előtt.
Az államfő megítélésén csak rontott, hogy elődjét, a szintén gyanúba keveredett Luiz Inacio Lula da Silvát úgy akarta kivonni az eljárás alól, hogy kinevezte kabinetfőnökének, ennek jóváhagyásáról lapzártánk után dönt a legfelsőbb bíróság.
Gondok az olimpia körül
A világ arra is figyel, hogy a brazil vezetés miként küzd meg a Zika vírus terjedésével, amely már a nyári olimpiai játékokkal kapcsolatban is kérdéseket vet fel. A riói olimpia ráadásul a válsággal is összefonódik: kedden a szövetségi bíróság megtiltotta a 11 sportágnak helyet adó Deodoro-komplexum építésének további finanszírozását, mert a konzorciumnak két olyan cég is tagja, amelyeket érint a Petrobras-botrány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.