Éppen megszabadult egy – a pálinkával kapcsolatos – uniós kötelezettségszegési eljárástól a magyar kormány, már elindult a másik. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint kész megvédeni a magyarok egészségét, ám lapunk információi szerint még nagyon az elején jár az eljárás.
Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság a kommersz italokra egészségkárosító hatásuk miatt kivetett népegészségügyi termékadó (közleketű nevén chipsadó) miatt – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tegnapi közleményében.
A kormány 2011-ben alkotta meg „az egészségkockázatot jelentő” termékek extra adóját, és ezért terjesztette ki annak hatályát 2015-ben bizonyos alkoholos termékekre, főképp az úgynevezett kommersz italokra – szögezi le a dokumentum.
A Világgazdaság ugyanakkor uniós forrásokból úgy értesült, hogy az ügy a hivatalos eljárás első szakaszánál tart, azaz a felszólító levélnél. Ilyenkor a bizottság felkéri az adott tagállam kormányát, hogy tegye meg észrevételeit azzal kapcsolatban, hogy a testület szerint a szabályozás nem felel meg az uniós jognak. Magyarországnak ilyen esetben két hónapja van álláspontjának megvédésére. Ha ez nem fogadható el a bizottság számára, akkor indoklással ellátott vélemény kiküldésével a második szakaszba léphet az eljárás.
A bizottság nem önmagában a 2011 őszén bevezetett chipsadót kifogásolja, ahogy azt sem, hogy a magyar kormány kiterjesztette a sarc hatályát az égetett szeszes italokra, hanem azt, hogy egyúttal mentességet adott a tisztán gyümölcsből előállított italokra, vagyis a pálinkára, illetve a gyógynövényekből készített párlatokra, mint amilyen például a Zwack Unikum. A bizottság szerint mindkét kategóriában egyértelmű a hazai termékek dominanciája, vagyis a törvény a magyar cégeket hozza előnyös helyzetbe a külföldiekkel szemben, megsértve ezzel a termékek és szolgáltatások szabad áramlásának irányelvét.
Egy másik, szintén a pálinkával kapcsolatos vitás ügy viszont lezárult tegnap Brüsszelben, miután tegnap a bizottság megszüntette a pálinka jövedéki adója miatt 2011-ben indított kötelezettségszegési eljárást. A testület eredetileg azt kifogásolta, hogy a magyar kormány 2010-ben évi 50 literig mentesítette a jövedéki adó megfizetése alól a személyes használatra előállított pálinkafőzést. Az idevonatkozó uniós irányelv (92/83/EGK-irányelv) azonban csak 50 százalékos adócsökentést tesz lehetővé. Információink szerint a testület tegnap azért zárta le a csaknem fél évtizede húzódó ügyet, mert a 2016 januárjában életbe lépett új jövedékiadó-törvény már megfelel az uniós jogszabályoknak, mivel 700 forint jövedéki adó megfizetését írta elő literenként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.