Több mint 64 millió forintot kap az első kerületi önkormányzat a rendkívüli vészhelyzetek kezelésére szolgáló százmilliárdos kormányzati tartalékból, hogy a kormányzati beruházások miatt szükségessé váló forgalomirányítás költségeit fedezni tudja. A Magyar Közlöny legutóbbi száma szerint a kormány legutóbbi döntéseivel összesen közel 8 milliárd forintot osztott szét a rendkívüli tartalék terhére, míg közel egymilliárd forintot a tavaly megmaradt pénzekből költöttek el. Ezen felül – egy nappal korábban – rendelkeztek arról, hogy a gyógyító megelőző kassza keretét 19,2 milliárd forinttal megemelik. Az a határozatban nem jelenik meg, hogy miért.
A rendkívüli tartaléknak eddig közel 80 százalékát használta már fel a kormány (összesen 78,9 milliárd forintot utaltak ki a keretből), míg hozzányúltak már a gyengébb gazdasági teljesítmény esetére elkülönített országvédelmi alaphoz is: utóbbiból már 26,6 milliárd forint hiányzik. Az idei kormányzati döntések azonban ennél sokkal nagyobb összeget érintettek: a különböző határozatokkal 526 milliárd forintot mozgatott meg a kormány, ebből közel 150 milliárdot az átcsoportosítások jelentenek, valamivel több mint 100 milliárd forintot a tavalyi maradványok felhasználása, míg 170 milliárd forint olyan döntés van, amelynek a fedezetét nem jelölték meg a határozatban. Az egészségügyi keret megemelése is ilyen.
A kormány ezzel együtt az elmúlt napokban összesen több mint 31 milliárd forint kiadásról döntött, a gyógyító-megelőző kassza bővítésén túl a legnagyobb összeget 2,2 milliárd forintot az új tengelysúlymérő rendszer kialakítására különítették el a vésztartalékból. Ez az áruforgalmi ellenőrző rendszert egészíti ki: az Ekáer-előírásokat ugyanis azzal játszották ki sokan (és nem jelentették a fuvarokat), hogy a 3,5 tonnánál kisebb – vagyis nem bejelentés-köteles – teherkocsikat pakolták túl. Az új rendszerben a rakomány súlya (és nem a teherautó megengedett tömege) lesz a bejelentési kötelezettség alapja, ennek ellenőrzéséhez viszont mérni kell a kocsikat – erre költ most a kormány milliárdokat.
A vésztartalékból egyébként most valóban jutott a vész elhárításával foglalkozóknak is: közel 1,5 milliárd forinttal emelték meg a katasztrófavédelem dologi kiadási keretét. Igaz, hasonló nagyságrendben nőtt a területfejlesztés támogatása is, míg további egymilliárd forint ment a döntések értelmében sporttámogatásokra. A legnagyobb összeg a versenyport támogatási keretét emeli, de jutott 80 millió forint a 2019. évi Maccabi Európa Játékok budapesti megrendezésének támogatására is.
Jelentős összeg – 3 milliárd forint – átcsoportosításként vándorol a helyi önkormányzatok támogatásaiból elkülönítve az önkormányzatok szociális célú tűzifavásárlásának támogatására. Az egymilliárd forintos határt épphogy nem érte el a Magyar Nemzeti vagyonkezelő ingatlanvásárlási keretének 920 millió forintos keretemelése, és a Szovjetúnióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévének megrendezésére szánt 911 milliós keret.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.