Wyoming államban, a festői Jackson Hole–ban találkoznak pénteken és szombaton a világ pénzügyi vezetői és közgazdászai, immár hagyományosan az amerikai jegybank (Fed) kansasi intézményének a szervezésében. A téma kellően általános, de jelez azért dilemmákat: hogyan lehetne a jövő rugalmas monetáris politikai kereteit kialakítani. Ez persze arra is utalhat, hogy akkor a jelenlegi nem elégít ki minden igényt. A piac erre az értelmezésre szavaz – ez derül ki a CNBC felméréséből. A válaszadók hatvan százaléka szerint nem is létezik olyan keret, amelyben a Fed nyíltpiaci bizottsága meghatározná a kamatot.
Nyilván nem véletlen, hogy a szeminárium előtt pár nappal adott közre nagy vitát gerjesztő gondolatot John Williams, a San Franciscó–i Fed elnöke. Tételének lényege az, hogy az alacsony kamat, infláció és a lassú növekedés korában, a tartós pangás fenyegetése közepette jobb lenne vagy megemelni a kétszázalékos inflációs célt, vagy elvetni az inflációs célkövetés rendszerét, s helyette például a nominális bruttó hazai termék (GDP) növekedésének mértékéhez igazítani a kamatpályát. Máskülönben a következő válság során nem tud majd érdemben beavatkozni a jegybank, hiszen a megsüllyedt kamatszinten kisebb mozgástere marad.
Szó sincs azonnali fordulatról, de Williams írása arra utal, hogy a Fedben is gondolkoznak azon, amiről akadémiai körökben már régóta vitáznak. A diskurzus középpontjába a természetes vagy semleges kamatráta került, amely nem fűti túl és nem hűti túl a gazdaságot. Ennek szintje fokozatosan csökken, Williams szerint 4–4,5 százalékról 3–3,5 százalékra apadt. Ennek oka a termelékenység elégtelen javulásában, a népesség elöregedésében és a globális megtakarítási bőségben keresendő.
Nagy érdeklődés előzi meg tehát Janet Yellen jegybankelnök és elődje előadását. Ben Bernanke a minap a Brookings Intézet honlapján tette közzé eszmefuttatását arról, hogyan változott a jegybanki döntéshozók előrejelzése. Nem a gazdaságról alkotott kép módosult alapvetően szerinte, hanem a Fedben egyre távolabb helyeződik a gazdaság rendeződésének időszaka. Az elmúlt négy évben a potenciális növekedés prognosztizált irama 0,5, a munkanélküliségé 0,75, a természetes kamatrátáé 1,25 százalékponttal, sorrendben 2,4–ről 1,9, 5,6–ról 4,85 és 4,25–ről 3 százalékra csökkent. Ez az eltolódás drámai mértékű, azt sugallja, hogy tíz év alatt 1100 milliárd dollárral kevesebb GDP jön létre. A természetes kamatráta süllyedése arra is utal azonban – írja Bernanke –, hogy a jelenlegi monetáris politika egyáltalán nem túl laza. Vagyis a jegybankpolitika normalizálásának folyamata nyugodtan elnyúlhat.
A vita több irányba is elágazik. Ha megemelné a kétszázalékos célt a Fed, s mondjuk négyszázalékos inflációt próbálna gerjeszteni, akkor Joseph Gagnon volt jegybanki közgazdász és a Peterson Intézet szakértője szerint kétségkívül növelné a mozgásterét, mert a szükségképpen magasabb kamatból könnyebben engedhetne, ha baj van. S ha a nagy recesszió kirobbanása előtt e magasabb szinten leledzett volna az infláció, akkor az egész válság másképp játszódott volna le. Ez persze felveti a kérdést, belemenne–e a kongresszus a cél átírásába és az árstabilitás átértelmezésébe. Jelenleg Alan Greenspan és Paul Volcker volt jegybankelnökök meghatározása a mérvadó a törvényhozásban, miszerint az árak akkor stabilak, ha a gazdaság szereplőit nem érdekli az infláció, mert elhanyagolhatónak tartják. Ez nagyjából a kétszázalékos mérték. Nem ért egyet az infláció felpörgetésének szándékával például Robert Samuelson, a The Washington Post szemleírója, aki azt vallja, hogy a legnagyobb gond a bizonytalanság miatt kialakult bizalmatlanság, amely helyzeten a magasabb infláció csak rontana. A harvardi Kenneth Rogoff viszont azért támogatná az inflációs ütem gyorsítását, mert szerinte az adósság a legsúlyosabb gond, s ezt ezzel az eszközzel enyhíteni lehetne, persze igazságtalanul, hiszen ez nem más, mint a vagyon átcsoportosítása a hitelezőktől az adósok számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.