Nem az okozott meglepetést az Európai Központi Bank (EKB) múlt heti ülése után, hogy Mario Draghi nem jelentett be új intézkedéseket, hiszen az előrejelzés érdemben nem változott, hanem az, hogy még csak sejteni sem engedte, milyen eszközöket vetne be, ha a gyenge fellendülés és a makacsul alacsony infláció miatt erre szükség lenne, akár már a közeljövőben. „Ez hitelességi kérdéseket is felvet” – mondta a Bloomberg Tv-ben Fredrik Nerbrand, a HSBC stratégája, aki azzal érvel, hogy ha az EKB prognózisa szerint még 2018-ban is jóval a kétszázalékos cél alatt marad az infláció üteme, akkor miért nem lép az európai jegybank. Ha a mennyiségi lazítás és az alacsony kamat olyan hatásos, mint ahogy Mario Draghi a sajtóértekezletén ezt ecsetelte, akkor miért nem gyorsul a növekedés és az infláció irama.
Az EKB esetében politikai korlátok emelkednek a jegybanki döntéshozók előtt. Csak akkor tudnák a jelenleg havi nyolcvanmilliárd eurós eszközvásárlási programot bővíteni, ha olyan kötvényeket is megvennének, amelyeknek a hozama alacsonyabb a mínusz 0,4 százalékos jegybanki betéti kamatnál, azaz veszteséget termelnének, vagy ha azon eurózóna tagállamok állampapírjait vennék elsősorban, amelyeknek az adóssága kiugróan magas. Mindkét lehetőséget elutasítja Németország.
Más a helyzet az Egyesült Államokban, ahol a Fed lezárta az eszközvásárlási programot, s tavaly decemberben – hosszú évek után először – kamatot emelt, ám azóta töpreng, mikor lépjen tovább a szigorítási pályán. A jövő heti ülés előtt a bostoni tartalékbank elnökének, Eric Rosengrennek az óvatos megszólalását úgy értékelte a piac, hogy idén jöhet még kamatemelés. Ám a dallasi Robert Kaplan, valamint Daniel Tarullo, a kormányzótanács tagja úgy fogalmazott, a nyíltpiaci bizottság még várhat a döntéssel.
Ebben a bizonytalan és hitelességi problémákat is megjelenítő hangulatban jelent meg a genfi Nemzetközi Tanulmányok Intézetéhez kötődő International Center for Monetary and Banking Studies tanulmánya arról, mit tehetnének még a jegybankok.
A szerzők – Laurence Ball, a Johns Hopkins Egyetem professzora, Patrick Honohan a dublini Trinity College tanára, Joseph Gagnon és Signe Krogstrup, a Peterson Intézet munkatársai – azzal érvelnek, hogy még agresszívebb monetáris politikára lenne szükség, ideértve az eszközvásárlások kiterjesztését a vállalati részvényekre, a negatív kamatok merészebb alkalmazását és az inflációs cél megváltoztatását. A Genfi jelentés címet viselő vaskos elemzés bemutatja: ha a Fed a John Taylorról elnevezett, az infláció és a munkanélküliség alakulását mechanikusan követő kamatpolitikai szabály szerint járt volna el, akkor a nagy recesszió kitörése után mínusz öt-hat százalékos irányadó kamatot kellett volna meghatároznia. De nem ereszkedett nulla alá, helyette pénzügyi eszközöket vásárolt, ezzel olyan hatást ért el, mint hogyha a kamatot további 2-2,5 százalékkal csökkentette volna. Ám a munkanélküliségi ráta 2009–15 között egy százalékponttal magasabb maradt, mint ha negatív kamatot hirdetett volna meg.
Az inflációs cél a fejlett világban kétszázalékos, a semleges reálkamatráta pedig egy százalékra apadt, így a nominális kamat normál szintje három százalék lehetne. Ám a következő visszaesés kezelésére nem volna elegendő 300 bázispontos kamatvágás. Ha négyszázalékos lenne a cél, akkor öt százalék lehetne a nominális kamat, s akkor nagyobb mozgástere maradna a jegybanknak – lefelé. Ha ilyen szinten lett volna az inflációs cél a nagy recesszió előtt, akkor a válság másként zajlott volna le, a kamatot már 2011-ben emelni lehetett volna – 2015 helyett. A kutatók végül leszögezik: a negatív kamatnak súlyos mellékhatásairól eddig nem születtek meggyőző munkák, nincs jele annak, hogy az emberek inkább készpénzt halmoznának fel, s az inflációs cél emelése sem járna jelenleg veszélyekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.