A menedéket keresők száma megkétszereződött tavaly, 1,65 millióra emelkedett a szíriai konfliktus következtében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) harmincöt fejlett tagországában. A népességmozgás így 4,8 millióra, szintén rekordszintre emelkedett 2015-ben, ami tízszázalékos növekedés a megelőző évhez képest. A családegyesítés és az Európai Unión belüli szabad munkavállalás adja a vándorlás hatvan százalékát. (Az OECD-ben 120 millióra tehető azok száma, akik külföldön születtek.)
Tavaly a legtöbb bevándorlási kérelmet Németország fogadta: 440 ezer hivatalos és több mint egymillió előzetes kérelmet rögzített. Minden negyedik kérelmező Szíriából érkezett, tizenhat százalék pedig Afganisztánból. A lakossága arányában Svédország fogadta be a legtöbb embert, a népességének 1,6 százalékát. Törökországban az átmeneti védelemben részesültek száma elérte a 2,7 milliót. Európa számos országa hozott új intézkedéseket: Ausztria, Németország, Finnország, Norvégia és Svédország növelte az oktatási kiadásait, és nyelvi kurzusokat szervezett a bevándorlóknak, valamint könnyítette a migránsok belépését a munkaerőpiacra, s felmérte a képzettségi szinteket.
Kínából jönnek Magyarországra
Magyarországra rendkívüli nyomás nehezedett, tavaly nyáron félmillió ember haladt át a területén Németország felé. A kérelmezők száma is drámai mértékben növekedett, de a múlt év végére elapadt a határvédelem megerősítése nyomán. Az OECD jelentése magyar statisztikai adatokra támaszkodva utal rá, hogy 350 ezer magyar állampolgár él külföldön, elsősorban az Európai Unió valamely másik tagállamában, főként Németországban, Ausztriában és Nagy-Britanniában. A Magyarországra bevándorlók száma 26 ezret tett ki 2014-ben, ez 22 százalékkal több, mint 2013-ban. A bevándorlók zöme, 18 százaléka Kínából, 14 százaléka Romániából és 8 százaléka Németországból érkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.