Nem változtatott a 0,9 százalékos alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, de meglepetésre tovább szűkítették a kamatfolyosót, ezzel tovább lazítva a monetáris kondíciókat. Az egynapos fedezett hitel kamatát 15 bázisponttal 0,9 százalékra, az egyhetesét 10 bázisponttal 1 százalékra csökkentette a Matolcsy György vezette testület. Ezzel az alapkamat lett a kamatfolyosó teteje. Az egynapos betétét mínusz 0,05 százalékos szintjéhez nem nyúltak hozzá.
A jegybank a kamatfolyosó szűkítésével tovább tereli a bankközi forrásokat az állampapírpiacra, és szándékai szerint a hitelezést is élénkíteni kívánja – vélte Kiss Mónika, az Equilor szakértője. Az MNB a mai tendert – ahol korlátozni fogják a 3 hónapos betétben elhelyezhető források nagyságát – 450 milliárd forint értékben hirdeti meg, de az elfogadott mennyiség a jelenlegi konszenzus szerint 300-350 milliárd forint körül lehet majd. Vagyis az MNB egyre több eszközzel próbálja kiszorítani a bankokat a betétből.
Korábban az MNB a 3 hónapos irányadó eszköz limitjét 900 milliárd forintban állapította meg 2016 végére, de egyes piaci elemzők már ennél is alacsonyabbra számítanak. Ezzel a lépéssel felerősödik a bankközi Bubor irányadó jellege, és még tovább csökkenhet ez a már most is 0,7 százalék alatt lévő kamat, hiszen a jegybank tovább folytatja a kereskedelmi bankok kiszorítását a jegybanki eszközökből. A tanács közleménye szerint ha „a későbbiekben az inflációs cél elérése indokolja, a Monetáris Tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására nem-hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával”.
A monetáris feltételek lazulása a forintárfolyamára is hatással lehet. Kiss Mónika szerint az év végére a 310 feletti euró/forint kurzus kényelmesnek látszik a jegybank és a piac számára is. A forint árfolyamát gyakorlatilag minden makrogazdasági tényező erősítené: az óriási külkereskedelmi többlet, az alacsony költségvetési hiány és a felminősítések is, idén ugyanis mindhárom nagy hitelminősítőnél kikerültünk a befektetésre nem ajánlott kategóriából, ami növeli a keresletet a magyar állampapírok iránt. Egyedül az MNB lépései gátolják meg a felértékelődést.
Egy ideig még így is lesz, vagyis laza is maradhat a monetáris politika. „A novemberi közleményt és a korábbi jegybanki kommentárokat is figyelembe véve hosszabb ideig, akár 2017 végéig változatlan alapkamat valószínűsíthető. További nem konvencionális intézkedések lehetségesek, bár a mozgástér ezen a területen is szűkült” – vélekedett Jobbágy Sándor, a CIB Bank közgazdásza. Hozzátette: újabb jegybanki hitelprogramok bevezetése egyelőre nem várható. Matolcsy György MNB-elnök két hete a Világgazdaságnak adott interjújában azt mondta, hogy akár 2018-19-ig is fenntarthatják a 0,9 százalékos alapkamatot. Szavai szerint a következő években a stabilitás lesz a monetáris politika legfőbb értéke.
Ezt csak a nagy béremelési hullám írhatja felül. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza szerint a gyors ütemű béremelkedés, illetve a bejelentett 2017-es minimálbér- és garantált bérminimum-emelés inflációs kockázatokat hordoz, ami azt jelenti, hogy a tanács számára érdemes lenne megfontolni a lazító politika szüneteltetését. Ürmössy úgy véli, hogy a túl laza monetáris kondíciók a gazdaság túlfűtéséhez, később pedig a ma vártnál korábban kezdődő és gyorsabb ütemű kamatemelési ciklushoz vezethet. A tanács tegnapi közleménye azonban jelezte: az infláció az előrejelzési időszakban elmarad a 3 százalékos céltól, és csak 2018 közepére ér annak közelébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.