Aa jelenlegi 1,8 százalékról 1,6-ra csökken 2018-tól az iparűzési adó (hipa) kulcsa Győrben, miután a városi közgyűlés a minap egyhangúlag megszavazta az erről szóló előterjesztést.
„A jelentős mértékű helyi iparűzési adóbevétel miatt csak néhány gazdagabb nagyváros tehet ilyen lépést. A helyhatóságok döntő többségénél erre nem látok esélyt, mert a pénzre szükségük van a településeknek” – mondta a Világgazdaságnak Schmidt Jenő. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke rámutatott: iparűzési adóból a települések bevétele évi 800 milliárd forint, ebből legalább 650 milliárdot tesz ki a kötelező feladatellátásra fordítandó összeg, amit az állam adóbeszámítás révén levon, tehát 150 milliárd forint a mozgástér. Ismeretes, Orbán Viktor kormányfő az adóváltozások kapcsán a múlt héten beszélt arról, hogy a helyi iparűzési adóhoz nem nyúlnak, mert akkor az önkormányzatok bevételei megszűnnek.
Győrben – a megyei kamara javaslatára – már volt egy adócsökkentés, aminek az lett a hozadéka, hogy nőttek a beruházások, és több lett a bevétel – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A város büdzséjének 40-45 százalékát adja a hipabevétel, 2014-ben 17,15 milliárd, tavaly 19,31 milliárd, az idei első háromnegyed évben pedig 19,46 milliárd forint volt. Parragh is úgy látja, a kedvező győri tapasztalatok dacára országosan nem lehet meglépni a mérséklést. Azt azonban érdemes lehet mérlegelni, hogy a régiók, települések közti fejlettségi különbségeket lehet-e az iparűzési adó kulcsával szabályozni, közelíteni. Parragh rámutatott, a hipa kulcsának csökkentése – ahogy 2017-től a társasági nyereségadó 19 és 10 százalékról 9 százalékra egységesítése és mérséklése – is nagymértékben javíthatja a tőkevonzó képességet. Főleg akkor, amikor gigabüntetést rótt ki az Európai Bizottság az Apple-re, és a Brexit miatt multinacionális vállalatok akarnak távozni Nagy-Britanniából, s keresik helyüket más uniós tagállamban. Parragh a nyereségadó-mérséklés pozitív hatását 2018–2019-től várja.
A kereskedők eközben azért lobbiznak, hogy hozzák vissza a régi rendszert, és 2017-től ismét vonhassák le az összes ráfordításukat a hipaalapból. 2013 óta ugyanis az eladott áruk beszerzési értéke (elábé) – a kereskedelmi vállalkozások számára a legnagyobb ráfordítási tényező – már nem vonható le száz százalékban az iparűzésiadó-alapból, ez az alacsony árréssel dolgozó kereskedelmi vállalkozásoknak súlyos teher – mondja Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) főtitkára. Ebből adódóan 2013 óta a kisebb árréssel működő kereskedelmi vállalkozások helyi iparűzési adó és innovációs járulék fizetési kötelezettsége árbevételtől függően 50 százalékkal is emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.