BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem változtatott a Fitch Ratings Magyarország besorolásán

Megerősítette változatlan stabil kilátással Magyarország államadós-besorolását pénteken a Fitch Ratings.

A devizában és forintban kibocsátott hosszú futamidejű szuverén magyar adósság osztályzata a hitelminősítő péntek esti londoni bejelentése alapján továbbra is "BBB mínusz". Ez a befektetési ajánlású kategória alapszintje.

A Fitch megerősítette "A mínusz" szinten a magyar gazdaságban honos kereskedelmi adósok besorolási országplafonját, valamint a devizában és forintban fennálló rövid futamidejű magyar adósságállomány "F3" minősítését is.

A Fitch Ratings pénteki felülvizsgálatával befejeződött a magyar államadósság hitelminősítői elbírálásainak idei programja, a három piacvezető nemzetközi hitelminősítő vizsgálati menetrendjeiben ugyanis Magyarország az év hátralévő részében már nem szerepel.

A Fitch az előző felülvizsgálati időpontban, május 20-án - a három nagy hitelminősítő közül elsőként - emelte vissza a magyar államadós-osztályzatot a befektetésre ajánlott sávba. E döntését annak idején azzal indokolta, hogy komoly mértékben javult Magyarország külső fizetési egyensúlyi helyzete, és enyhült a magyar gazdaság sérülékenysége.

Azóta a másik két nagy hitelminősítő is már a befektetésre ajánlott sávban tartja nyilván Magyarországot, azonos osztályzattal és egyaránt stabil kilátással. A Standard & Poor''s szeptemberben, a Moody''s Investors Service két hete emelte vissza ebbe a sávba a magyar besorolást.

A magyar államadós-osztályzat pénteki megerősítéséhez fűzött londoni elemzésében a Fitch Ratings kiemelte, hogy az osztályzat meghatározó tényezői között van Magyarország EU-tagsága, az erőteljes kormányzati mérőszánok és az egy főre jutó magas hazai össztermék (GDP).

A Fitch hangsúlyozta azt is, hogy az elmúlt évek folyómérleg-többletei hozzájárultak a külső adósságállomány csökkenéséhez. A hitelminősítő szerint ugyanakkor a magyar szuverén adósbesorolás korlátozó tényezői között van a még mindig magas államadósság-ráta.

A Fitch Ratings előrejelzése szerint az államadósság az idén a hazai össztermék 74 százaléka lesz, jóllehet a cég által a "BBB" kategóriába sorolt szuverén adósok mediánértéke 40 százalék.

A besorolást korlátozó tényezők között említette a Fitch a bankszektor gyengeségét, valamint az elmúlt időszak unortodox gazdaságpolitikáját, amely a hitelminősítő véleménye szerint a magánszektor alacsony beruházási aktivitásának egyik oka, és hatással volt a magyar gazdaság növekedési potenciáljára is.

Az osztályzati megerősítéshez fűzött elemzésében a Fitch az idei év egészére 2,1 százalékos növekedést valószínűsített a magyar gazdaságban, "nyomottnak" nevezve ezt a növekedési ütemet a hasonló besorolású gazdaságokéhoz viszonyítva.  A hitelminősítő szerint a várható idei lassulás okai között van, hogy kevesebb EU-forrás jutott állami beruházásokra.

A jövőre kezdődő új EU-finanszírozási ciklus növekvő folyósításai azonban Fitch Ratings előrejelzése szerint 2,6 százalékra gyorsítják a magyar gazdaság növekedési ütemét. A hazai keresletnek emellett jót tesz majd a javuló munkapiaci helyzet, valamint az ösztönző alapállású monetáris és költségvetési politika - áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.

A hitelminősítő 2017-re 2,4 százalékos, 2018-ra 2,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt jósol az idei évre általa várt 1,7 százalékos deficit után.

A Fitch Ratings véleménye szerint az uniós deficitkorlát és az adósságcsökkentésre vonatkozó magyar törvényi szabályozás enyhíti a költségvetési elcsúszás kockázatát a 2018-as választások előtt. A cég azzal számol, hogy az államadósság-ráta 2018-ra fokozatosan 71,4 százalékra csökken az idei évre várt 74,7 százalékról.

Az államadósság refinanszírozása most már kevésbé van kitéve a globális pénzügyi környezet változásainak, mivel markánsan csökkent a nem rezidens befektetők kezén lévő adóssághányad a teljes állományon belül - áll a Fitch elemzésében.

A cég hangsúlyozza, hogy az elmúlt évek magas folyómérlegtöbbletei és az EU-folyósítások gyors ütemben csökkentették a nettó külső adósságot, amely az idei második negyedévben - a cég saját számítási módszertana alapján - a hazai össztermék 25,9 százaléka volt a 2012-ben mért 73 százalék után.

A bankadó csaknem a felével csökkent az idén, és enyhült a bankszektort kedvezőtlenül érintő újabb szakpolitikai beavatkozások kockázata is - hangsúlyozzák a Fitch londoni elemzői. A hitelminősítő közölte: a migrációs politikában felmerült nézeteltérések ellenére sem számít arra, hogy tartósan romlana Magyarország viszonya az EU-partnerekkel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.