A vidékfejlesztési uniós keret terhére kiírt, mikrovállalkozások létrehozását célzó pályázatokat péntek estig lehet benyújtani, az eljárást a jelentős és visszaélésgyanús túligénylés miatt zárja le a Miniszterelnökség – számolt be a Világgazdaságnak Kis Miklós Zsolt.
A vidékfejlesztési államtitkár szerint a kiírónak az tűnt fel, hogy a 13,9 milliárdos keretre már közel 100 milliárd forintnyi igény érkezett be, és több mint gyanús volt az, hogy egyes pályázatírók a szűk határidőn belül 50-100 tendert is benyújtottak. Pedig a minimális elvárás az, hogy az igényléshez helytálló üzleti terv is szükséges, ennek figyelembevételével pedig képtelenség, hogy egy-egy személy a kiírástól számított rövid időn belül ilyen sok megalapozott üzleti tervet tudna kidolgozni. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal vidéki kirendeltségeitől is olyan visszajelzés érkezett, hogy azt tapasztalták, tömegesen és láthatóan szervezetten kérik regisztrálásukat olyan személyek, akikről a helyiek pontosan tudják, képtelenek lennének önálló vállalkozás vitelére vagy épkézláb üzleti terv kigondolására. Mindez arra enged következtetni – tette hozzá Kis Miklós Zsolt –, hogy egy jól körülhatárolható pályázatíró maffia próbálhatott rákapcsolódni a kiírásra.
Tájékoztatása szerint miután értesültek a gyanús esetekről, azonnal úgy döntöttek, leállítják a kiírást. Az elbírálás során külön vizsgálják majd a nagyszámú pályázatot benyújtó pályázatírók munkáit, és igyekeznek kiszűrni azokat, amelyekben az üzleti tervek nagyfokú egyezőséget mutatnak. A Miniszterelnökség emellett vizsgálja annak a lehetőségét is, hogy ismeretlen tettesek ellen feljelentést tegyen, jelentősen nagy értékben elkövetett költségvetési csalás előkészítésében való részvétel miatt. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a „Nem mezőgazdasági tevékenységek elindításának támogatása – mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja, mikrovállalkozás indítása” című pályázatra a vidéken élők 2016. október 24-től kezdhették meg támogatási kérelmeik benyújtását. A kiírás ilyen formában való megjelentetéséhez az unió ragaszkodott, a magyar fél pedig a lehető legalacsonyabb kerettel tette közzé a felhívást, éppen azért, mert csökkenteni kívánta az esetleges visszaélés esélyét.
Fizetik az agrártámogatásokat
A hazai termelők idén 103 milliárd forint, jövőre pedig 95 milliárd forint nemzeti kifizetésre számíthatnak, a közvetlenül EU-s támogatások összege pedig idén és jövőre is 396 milliárd forint körül alakul. Alaptámogatást ebben az évben 177 ezer termelő igényelt – számolt be egy keszthelyi agrárfórumon Szentirmay Zoltán, a Földművelésügyi Minisztérium agrárközgazdasági főosztályának vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.