BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

TTIP: nem eszik olyan forrón a kását

A TTIP kapcsán nem fog olyan gyorsan dönteni a Trump-kormányzat, mint a Csendes-óceáni Partnerség (TPP) néven ismert szabadkereskedelmi megállapodásról.

Bizonytalanabb lett az amerikai hozzáállás az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi egyezmény (TTIP) megkötése kapcsán, és ha ez az együttműködés mégsem jönne létre, az inkább Brüsszel, mint Donald Trump elnök döntése lesz – fejtette ki a Világgazdaságnak Vigvári Gábor. Az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének professzora szerint a TTIP kapcsán nem fog olyan gyorsan dönteni a Trump-kormányzat, mint a Csendes-óceáni Partnerség (TPP) néven ismert szabadkereskedelmi megállapodásról, amelyet januárban mondott fel.

„Donald Trump számára a fő motiváció most a választói akarat kielégítése, az amerikai munkahelyek otthon tartása. Ez olyan országokkal szembeni fellépést jelent, amelyek esetében nagyfokú amerikai kereskedelmi deficit figyelhető meg, de nem ez a legfontosabb. Azokkal az országokkal szemben látunk elsősorban erős megnyilvánulást, amelyekbe amerikai munkahelyeket szerveztek ki, tehát az amerikainál jóval olcsóbb munkahelyekkel rendelkező államok a fő ellenségek” – fejtette ki a szakértő. Mint mondta, a németekkel is az a legnagyobb problémája Donald Trumpnak, hogy az Egyesült Államokban eladott autókat nem otthon, hanem Mexikóban gyártják, majd az Észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény (NAFTA) vámmentességét kihasználva beviszik Amerikába.

„A TTIP esetében ilyen veszély kevésbé fenyegeti az Egyesült Államokat, ezért valószínűbb, hogy a Trump-adminisztráció sem akarja majd jegelni a tárgyalásokat. Különböző becslések alapján egyébként a TTIP valószínűleg Amerikának jelentene több hasznot, és nem is az Egyesült Államokban, hanem inkább az EU-ban támadják az egyezményt, a tárgyalások is sokkal inkább Brüsszel vonakodása miatt rekedtek meg” – foglalta össze véleményét Vigvári, s ezt azzal is alátámasztotta, hogy a megállapodással Washington eleve többet nyer, hisz az unió 28 országból áll, ahol sokkal nehezebb összehangolni az egyes tagállami érdekeket, továbbá a TTIP nem a vámokról szól.

„Ezek miatt nem gondolom, hogy a Trump-kormányzat alapból TTIP-ellenes lenne, szerintem még nincs kiforrott álláspontja” – fűzte hozzá a professzor. Kérdésünkre, hogy a magyar gazdaságot miként érinti vagy érintette volna ez az egyezmény, Vigvári Gábor azt válaszolta, a hazai vállalkozásokra a TTIP-nek nem sok hatása lenne. „Leginkább az itt lévő multikon keresztül lehetne érzékelni némi hatást, főleg a járműiparban, így a megállapodás esetleges megfeneklése sem érintené nagyon a magyar ipart” – tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.