A Magyarországon hatályos szabadalmak száma a tavalyi év végén, 23 782 volt, 8,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban – közölte a Világgazdasággal a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH). A szabadalmak 68 százaléka mögött öt szakterület áll, a legnépszerűbb a gyógyszerészet, az egyéb berendezés és a műszerek kategóriája, majd a vegyészeti és a fémtermékek következnek.
A növekedést főként a hatályos európai szabadalmak körének 13,8 százalékos bővülése okozta a hivatal szerint. Német, amerikai és svájci székhelyű vállalkozások, illetve magánszemélyek nyújtották be tavaly a legtöbb kérelmet európai szabadalmaik magyarországi hatályosítására, de ott van a top 10-ben Franciaország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság, Hollandia, Ausztria, Svédország és Belgium is.
Az SZTNH szerint fontos nemzetközi vonatkozású eredmény, hogy a tavaly júliusban budapesti székhellyel megnyíló Visegrádi Szabadalmi Intézet a visegrádi országok feltalálói és vállalkozásai számára az eddigieknél előnyösebb feltételekkel teszi lehetővé a Szabadalmi Együttműködési Szerződésbe (PCT-rendszerbe) történő bekapcsolódást. Az intézet december 31-ig 58 PCT-kutatási kérelmet, köztük 21 magyar eredetűt fogadott, ami felülmúlja az eredeti várakozásokat.
A nemzeti védjegyoltalmak száma az előző évek 55 ezres szintjén maradt idehaza, a leggyakrabban megjelölt áruosztályok közt szerepelt tavaly a reklám és kereskedelmi ügyletek; az oktatás, kultúra és sport; a vendéglátás-élelmezés; az időleges szállásadás, illetve a gyógyszerészeti, egészségügyi termékek. Az európai uniós védjegyek száma 10,5 százalékkal, 1,32 millióra ugrott.
A hazánkra kiterjesztett nemzetközi védjegyek állománya ugyanakkor 10,9 százalékkal, 94,5 ezerre mérséklődött, többek közt az uniós védjegyrendszer elszívó hatása miatt. A lajstromozott nemzeti védjegyek kétharmadának magyar volt a jogosultja, a külföldiek többsége amerikai, brit, német, svájci és japán székhellyel rendelkezett. Százévesnél idősebb védjegyből 53-at tartottak tavaly számon, ilyen a német DaimlerChrysler, a Kodak, a Telefunken és az Osram, az amerikai Johnson & Johnson, valamint a magyar Richter Gedeon, Chinoin és Egis.
Tavaly tovább csökkent az SZTNH-nál a függő szabadalmi ügyek állománya, 16 százalékkal 1478 bejelentésre. Ezzel párhuzamosan az eljárások átlagos átfutási ideje is mérséklődött 18 százalékkal, 19,7 hónapra. A megadások száma 26 százalékkal, 271-re esett vissza, ami a függő ügyállomány drasztikus csökkenésének és a korábbi évek visszaeső bejelentési kedvének tudható be. A nemzeti úton benyújtott szabadalmi bejelentések száma az előző évit 5 százalékkal meghaladva 665-re nőtt, ebből 616 a hazai eredetű.
Emellett európai szabadalom megszerzésére az Európai Szabadalmi Egyezmény (ESZE) alapján 38 szerződő tagállamban van lehetőség, amelyet a hazai hivatalnál ugyanúgy lehet kezdeményezni, mint az Európai Szabadalmi Hivatalnál (ESZH). Az éves szinten 60 ezres nagyságrendű, HU-megjelöléssel megadott európai szabadalomból a magyarországi hatályosítás iránti kérelmek száma tavaly 4342 volt, 21 százalékkal több, mint 2015-ben. Az SZTNH szerint a bővülés mögött elsősorban nem az ország gazdasági teljesítménye áll, hanem az ESZH új teljesítményértékelési rendszere, az elvárások miatt jóval több európai szabadalmat adtak meg ebben az időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.