BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Év elején meglódult az ipari termelés

Februárban a vártnál gyorsabban nőtt az ipari termelés, amiben a vegyipar és az elektronika segített sokat

Legutóbb több mint egy éve nőtt gyorsabban az ipari termelés, mint idén februárban. Naptárhatástól megtisztítva 7 százalékkal bővült az ipar a januári 1,6 után a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint, ami kedvező meglepetést okozott. A növekedés annak köszönhető, hogy a feldolgozóipar legtöbb ágazata bővült. Nyers adatok alapján csak 2,7 százalékos volt a növekedés, ami a KSH szerint a tavalyi szökőnaphatással függ össze.

A járműgyártásban visszafogott volt a növekedés, az ipari termelés februári bővülése főként a vegyipar kiugró teljesítményjavulásá­nak kö­szönhető, illetve a számító­gép, elektronikai termékek termelésében is nagyobb emelkedés volt az átlagosnál – hangsúlyozta Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese.

A világgazdasági válságból való kilábalás során egészen 2015 végéig az autóipar volt a növekedés motorja, tavaly azonban gyengén teljesített az ipar, miután a járműgyárak teljes kapacitás közelében termeltek, ezért is kedvező az idei év elején látott fordulat, hogy egyre több szektor kapcsolódik be a növekedésbe.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza azonban kiemelte: a mindössze egy munkanap miatti igen jelentős eltérés arra utal, hogy a gyártói kapacitások a csúcson járhatnak. „A legutóbbi adatok szerint is a historikus átlag felett járt a kapacitáskihasználtság, ez vélhetően az idei év elején tovább nőhetett” – tette hozzá. A jó ipari teljesítmény így ellensúlyozni tudja a gyengébb kiskereskedelmi adatokat – vélte.

Úgy tűnik, hogy az ipari termelés végre elkezdte visszaigazolni a beszerzésimenedzser-index által alkotott igen optimista képet. A BMI februárban történelmi csúcson járt, 59,5 ponton, de márciusban is magasan, 56 ponton maradt. (Az 50 pont feletti érték a feldolgozóipar növekedését mutatja.) A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság szerint a foglalkoztatottsági index növekszik, a termelési mennyiség indexe csökkent, de 50 pont felett maradt. Márciusban a GKI Gazdaságkutató konjunktúraindexe is növekedett: az iparon belül az elmúlt időszak termelésének megítélése javult, az összes rendelésállományé stagnált, de az exportrendeléseké kedvezőbb lett.

Virovácz Péter szerint tavasztól a termelés újabb lökést kaphat a gumigyártói kapacitások emelkedése következtében, így a következő hónapokban akár tovább erősödhet az ipari növekedés. A termelés az év első két hónapjában 4,5 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője arra számít, hogy idén 3-4 százalékkal növekedhet az ipari kibocsátás, és így érdemben hozzájárulhat a GDP-növekedéshez is. A legtöbb szakértő 2018-ra vár nagyobb bővülést, ami viszont jórészt újra az autógyárak termelési kapacitásainak növekedésével függ majd össze.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.