Drámai gazdasági változások korában élünk, az új helyzet kezelése pedig új megoldásokat követel, s a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – amely a héten a Világbankkal együtt tartja a tavaszi ülését – az okos fiskális politikát ajánlja a tagállamok figyelmébe. Minthogy a jegybankok lényegében kimerítették eszköztárukat, s a pénzügyi válságban megemelkedtek az adósságállományok, ezért kevesebből kell többet kihozni: elő kell mozdítani a változásokat, és meg kell védeni azokat, akik ezeknek a változásoknak a kárvallottjai lehetnek.
[caption id="" align="alignleft" width="588"] Vitor Gaspar szerint a fiskális politikának a gazdasági ciklusok ellenében kell hatnia Fotó: IMF[/caption]Az IMF pénzügyi stabilitásról szóló jelentése megállapítja, hogy az októberi elemzés óta tovább javult a helyzet a világban. A Fiskális Figyelő (Fiscal Monitor) a költségvetési politikák megújítására, észszerűbb alkalmazására tér ki.
Mint Vítor Gaspar, az illetékes igazgató elmondta: a fiskális politikának a ciklus ellenében kell hatnia, azaz a fellendülés időszakában takarékosnak, visszaeséskor élénkítőnek kell mutatkoznia. Ha azonban kevés a kihasználatlan kapacitás valamely gazdaságban, mint például a teljes foglalkoztatottságot elérő Egyesült Államokban, akkor inkább a költségvetési hiány és az államadósság visszaszorításával érdemes foglalkozni. Az eurózóna viszont megengedhet magának némi lazítást.
Az IMF állami infrastruktúra-fejlesztéseket sürget, támogatja a munkahelyteremtést, például a járulékok csökkentésével, s olyan adóztatást szorgalmaz, amely lassítja azt a folyamatot, amelynek során a nyolcvanas évektől kezdve a fejlett országokban a felső egy százalék jövedelme háromszor olyan gyorsan növekedett, mint a fennmaradó kilencvenkilenc százaléké.
Prognózis
Az IMF számításai szerint a magyar államadósság GDP-hez viszonyított aránya a tavalyi 74,2 százalékról 2022-re 69,7 százalékra mérséklődik, a bruttóhoz képest magas nettó adósság 70,4-ről 66,9-re apad. A kormány a tavaly megküldött konvergenciaprogramban 2020-ra már 65 százalékos adósságszintet jósol. A költségvetési hiánycél 2020-ra 1,2 százalék, ezzel szemben az IMF 2017–2020-ig 2,3 és 2,6 százalék közötti deficitet jelez előre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.